آبیاری زیر زمینی هم آمد

مجری سیستم آبیاری زیرسطحی در کشور گفت: در روش آبیاری زیرسطحی با انتقال آب به ریشه گیاه از تبخیر در بخش کشاورزی جلوگیری به عمل می‌آید و عملکرد محصول تولیدی ۲ تا ۳ برابر افزایش می‌یابد.

نورانی فر اظهار کرد:  در سیستم آبیاری زیرسطحی آب به‌طور مستقیم در اختیار ریشه گیاه قرار می‌گیرد و آب به سطح خاک نمی‌رسد.

وی با اشاره به اینکه بخش غالبی از آب مصرفی بخش کشاورزی تبخیر می‌شود افزود: بر اساس این روش، تبخیر روش‌های معمول آبیاری، در آبیاری زیرسطحی از بین می‌رود.

مجری سیستم آبیاری زیرسطحی در کشور ادامه داد: درصورتی‌که بتوانیم آبیاری‌های کشور را به شکل آبیاری زیرسطحی اجرا کنیم بسیاری از مشکلات فعلی کم‌آبی کشور از بین خواهد رفت.

آبیاری زیرسطحی

نورانی فر گفت: بخشی از قطعات مصرفی رورش آبیاری زیر سطحی در حال حاضر از خارج کشور تامین می‌شود اما بر اساس انتقال تکنولوژی صورت گرفته و با تجهیز کارخانه های داخلی تا ۵ ماه آینده می‌توانیم به طور کامل این تجهیزات را  بومی کنیم.

وی یادآور شد: آبیاری زیرسطحی امکان توسعه در تمام بخش‌های کشاورزی را دارد و محدودیتی برای ورود به مزارع و باغات ندارد.

نورانی فر گفت: مصرف آب در این روش در مقایسه با روش غرق آبی۷۰  درصد کاهش و  ۲٫۵ برای افزایش راندمان و عملکرد دارد.

وی افزود: برای کشت گندم در منطقه بوئین‌زهرا ۹ هزار مترمکعب در هر هکتار به طور معمول مورد استفاده قرار می‌گیرد اما با استفاده از روش آبیاری زیرسطحی در هر هکتار ۳ هزار مترمکعب برای کشت گندم در هر هکتار مورد استفاده قرار گرفت.

وی افزود: میانگین برداشت گندم نیز از ۳٫۵ تن در هکتار در منطقه بویین زهرا به ۹ تن در هکتار افزایش یافت و حدود ۳ برآر افزایش عملکرد ایجاد شد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *