آرامش در سالن حراج سکه/ تب دلال ها خوابید

به گزارش سایت طلا به نقل از تسنیم،در پی اغتشاش‌های اخیر، بازار طلا و سکه در هفته گذشته دستخوش نوسانات شدیدی بود که براساس آن، قیمت سکه در بازار تا یک میلیون و ۵۶۰ هزار تومان هم بالا رفت ولی از آخرین روز هفته گذشته با افزایش تزریق ارز به بازار و کاهش قیمت دلار، سیر قیمت‌ها در بازار طلا و سکه نیز نزولی شد.

نزولی شدن مدار قیمت‌ها در بازار طلا و سکه موجب شد تا سالن حراج بانک کارگشایی  امروز هم مانند جلسه قبل با استقبال سرد خریداران همراه شود؛ البته تفاوت حراج امروز با جلسه قبل در جمعیت حاضر در سالن است؛  چراکه طبق گفته مسعود سلیمانی در جلسه قبلی سالن حراج نسبتاً خالی بود ولی امروز جمعیت در سالن است ولی تنش وجود ندارد.

البته سیر نزولی قیمت ها در بازار آزاد، به دلیل افزایش قیمت دلار خیلی دوام نیاورد ولی جای شکرش باقیست که از حباب سکه کمی کاسته شده است؛ هرچند هنوز هم سکه حباب ۱۰۰ هزار تومانی دارد ولی به گفته فعالان این بازار،‌ حراج بانک مرکزی و تززیق بیش از  ۱۴۰ هزار قطعه سکه به بازار طی هفته های اخیر موجب شده تا حباب سکه بالا نرود.

مسعود سلیمانی رئیس بانک کارگشایی معتقد است قیمت سکه به تنهایی نمی تواند کاهش یابد چراکه با افزایش دلار بلافاصله قیمت سکه نیز صعودی می شود؛ با این حال اما سلیمانی تأکید دارد که اگر حراج نبود وضع قیمت سکه این نبود.

سلیمانی درباره وضعیت امروز حراج سکه به خبرنگار تسنیم گفت: امروز حراج کاملا عادی انجام می شود و آرامش برقرار است؛ وی با اشاره به فروش عادی سکه با شیب ملایم گفت: خریداران سکه مانند جلسات قبل تب تندی برای خرید ندارند و قیمت ها را بی دلیل بالا نمی برند.

بانک مرکزی نرخ فروش سکه تمام بهار آزادی را یک میلیون و ۲۵۳ هزار تومان اعلام کرده بود که با احتساب ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده با قیمت یک میلیون و ۳۶۵ هزار و ۷۷۰ تومان به حراج گذاشته شد ولی با قیمت یک میلیون و ۴۷۴ هزار تومان فروش رفت.

ضمن آنکه نرخ پایه نیم سکه بهار آزادی از سوی بانک مرکزی ۶۲۶ هزار و ۵۰۰ تومان اعلام شد که با احتساب ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده با قیمت ۶۸۲ هزار و ۸۸۵ تومان به حراج گذاشته شد.

نگاهی به قیمت‌های فروش سکه در حراج بانک، با بازار آزاد نشان می‌دهد که امروز اختلاف قیمت فاحشی بین سکه حراجی و بازار وجود ندارد، چراکه در بازار آزاد نیز هم‌اکنون سکه تمام‌بهار آزادی با قیمت یک میلیون و ۴۷۴ هزار تومان، سکه تمام‌بهار آزادی طرح قدیم با قیمت یک میلیون و ۴۳۴ هزار تومان، نیم‌سکه بهار آزادی با قیمت ۷۱۷ هزار تومان، ربع سکه با قیمت ۴۱۴ هزار و سکه گرمی با قیمت ۲۷۸ هزار تومان فروخته می‌شود.

محمد کشتی آرای از فعالان بازار طلا و سکه درباره نوسانات قیمت سکه می گوید:  در یک هفته گذشته افزایش قیمت جهانی طلا، آن هم به طرز چشم گیری به افزایش نرخ این فلز ارزشمند در بازار داخلی انجامید. از سوی دیگر نرخ ارز هم در بازار داخل افزایش پیدا کرد و با افزایش جهانی قیمت دست به  دست هم دادند و در نیمه هفته گذشته نرخ سکه تمام بهار آزادی را به بیش از یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رساندند.

و اما نکته مهم اینکه حراج بانک مرکزی نه به منظور کاهش قیمت واقعی بلکه برای کوچک شدن حباب سکه برگزار شده است. قیمت واقعی سکه به دلایل دیگری افزایش پیدا کرده و حباب سکه با برگزاری حراج در بانک کارگشایی به اندازه ۱۰۰ هزار تومان کمتر شده است بنابراین نمی توان این اقدام بانک مرکزی را بی اثر در این زمینه در نظر گرفت. درواقع برگزاری حراج به واقعی شدن قیمت کمک می کند نه کاهش قیمت واقعی. حباب ۲۰۰ هزار تومانی قیمت سکه اکنون به ۱۰۰ هزار تومان رسیده است اما در تحلیل بازار سکه باید به این نکته توجه کرد که حباب قیمت مانند مرض است. ناراحتی و التهاب ایجاد شده به واسطه این مرض به تدریج از بازار خارج می شود نه ناگهانی و این امید وجود دارد که حباب سکه در روزهای آینده کوچکتر از اندازه فعلی شود و در ادامه اگر قیمت جهانی طلا و قیمت دلار در بازار داخل کاهش پیدا کند، قیمت سکه هم پایین خواهد آمد.

از سوی دیگر شروع سال میلادی هم از عوامل افزایش قیمت سکه است. این مناسبت جهانی هر ساله با نوسان قیمت جهانی طلا و ارز همراه بود و به بروز رکورد قیمت منجر شده است. این عوامل گذرا می تواند خریداران غیرحرفه ای سکه را فریب دهد. کسانی که هفته گذشته سکه خریدند در این هفته و در روزهای آینده با کوچک شدن حباب قیمت با زیان رو به رو خواهند شد و این درحالی است که کنش خریداران حرفه ای به گونه ای دیگر شکل می گیرد. طبیعی است که با بروز نوسانات ضرر خریداران غیرحرفه ای بیشتر است در نتیجه به تدریج حضور این افراد در بازار کمتر خواهد شد و عرضه و تقاضا به تعادل می رسد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *