آشنایی با هیوندای سوناتا هیبریدی ۲۰۱۶ در ایران

سوناتا هیبریدی مدل کاملا جدیدی نیست که از دیدنش ذوق‌زده شویم؛ این هیبریدی را نخستین‌بار در نسل ششم (سوناتا YF) و با ظاهری ناموزون و تاحدودی زشت دیدیم! اما خوشبختانه در نسل هفتم (سوناتا LF) هیوندای ظاهر کلی خودرو را تغییر نداده و تنها جزئیاتش را دستکاری کرده است. در تصاویر زیر تفاوت سوناتا هیبریدی با نسخه استانداردش را مشاهده می‌کنید.

  2016

  2016

  2016

مهم‌ترین ویژگی جدیدی که به نسل تازه سوناتا هیبریدی اضافه شده، آمدن نسخه پلاگین هیبریدی آن (Sonata Plug-in Hybrid) است که با برقی شهری شارژ می‌شود؛ پیمایش سوناتا پلاگین هیبریدی درحالت الکتریکی ۴۳ کیلومتر و در حالت هیبریدی (ترکیبی) نیز حدود ۹۷۰ کیلومتر است. اما از آنجایی که سوناتا پلاگین به ایران نمی‌آید پس بیشتر از این وارد جزئیاتش نمی‌شویم!

مدل هیبریدی سوناتا این‌بار نه از طریق نمایندگی آسان موتور بلکه از طریق شرکت پاکرو سبز قشم به ایران رسیده است؛ شرکتی که با عضویت چهار گروه بزرگ تجاری از جمله سرمایه‌گذاری غدیر، شهرداری تهران، هواپیمایی ماهان و بازرگانی هورتاش ثبت شده است. پاکرو در میان واردکنندگان بزرگ کشور شاید نام مشهوری نباشد ولی پاکرو یکی از معدود نمایندگی‌هایی است که خودروهایش را بدون واسطه و به صورت مستقیم از کشور تولیدکننده به ایران می‌آورد.

  2016

پاکرو نامش را با آوردن تاکسی‌های هیبریدی به سر زبان‌ها انداخت. پاکرو همان شرکتی است که در اواسط تابستان امسال ۲۰۰ دستگاه هیوندای اکسنت هیبریدی را (تحت برند پاکرو تاکسی) تحویل تاکسیرانی تهران داد؛ آمدن این هیبریدی‌ها به ناوگان تاکسیرانی می‌تواند سرآغازی بر از رده‌خارج کردن بیش از ۱۷ هزار تاکسی فرسوده در پایتخت باشد. پاکرو علاوه‌بر تاکسی‌های هیبریدی هیوندای، مجری انحصاری برای واردات تاکسی‌های تویوتا کمری هیبریدی است.

  2016

شرکت پاکرو کارش را از بهمن ۱۳۹۴ رسما آغاز کرد. البته این شرکت در سال ۱۳۹۳ نیز حدود ۳۵۰۰ هیبریدی را در ایران ثبت سفارش کرده بود ولی بدلیل مشکلاتی (!) تنها ۷۰۰ دستگاه از آن را به گمرک رساند؛ از این ۷۰۰ دستگاه، ۲۰۰ هیبریدی وارد ایران و امسال تحویل تاکسیرانی شد ولی ۵۰۰ خودروی دیگر در خارج از ایران فروخته شدند. پاکرو همچنین در فروردین‌ماه امسال نخستین تاکسی هیبریدی را تحویل فرودگاه امام داد ولی ناوگان هیبریدی‌های این شرکت از ۱۷ مهرماه کارش را در فرودگاه امام آغاز کرد. پاکرو درصدد است تا علاوه‌بر تهران در شهرهای تبریز، اصفهان، مشهد، قشم و کیش نیز فعالیت کند.

  2016

  2016

آقای طاهریان همچنین این قول را به مشتریان داده است که در صورت مراجعه مشتریان به تعمیرگاه‌های شرکت پاکرو اگر مشکل خودرو طی ۴ روز برطرف نشود، خودرو جایگزینی در اختیار مشتریان قرار می‌گیرد. فروش سوناتا هیبریدی تنها از طریق لیزینگ انصار و با شرایط زیر (مختص مهرماه) صورت می‌گیرد. 
 

سوناتا هیبریدی در ایران سه تیپ GL و GLS و GLS Plus دارد که تیپ GL آن مختص تاکسی و دو تیپ دیگر برای مشتریان شخصی است. ⁣میثم صابری، مدیر فروش و بازاریابی لیزینگ انصار، قیمت سوناتا هیبریدی را ۱۷۵ تا ۱۹۰ میلیون تومان اعلام کرده است.
 

 1. سوناتا هیبریدی آپشن سنسور پارک عقب دارد ولی کمری هیبریدی فاقد آن است.
 2. سوناتا هیبریدی آپشن درب برقی هوشمند (Smart Trunk) دارد که نه کمری هیبریدی آن‌را دارد و نه دو رقیب دیگرش.
 3. مجموع فضای داخلی در سوناتا هیبریدی به حدود ۳۳۸۱ لیتر می‌رسد که بیشترین میزان نسبت به همکلاسانش و همچنین ۱۰۲ لیتر بیشتر از کمری هیبریدی است.
 4. سوناتا هیبریدی تنها خودرو درمیان همکلاسانش است که پرده برای شیشه‌های عقب را در اختیار مشتریان قرار می‌دهد.
   

  2016

مقایسه مهم‌ترین

مشخصات فنی

  2016
سوناتا هیبریدی
 
کمری هیبریدی
۲٫۰L-GDI D-CVVT
انجین بنزینی
۲٫۵L D-VVTi
۱۵۴hp
قدرت انجین بنزینی
۱۵۶hp
۱۹۰nm
گشتاور انجین بنزینی
۲۱۱nm
۵۲hp
قدرت موتور الکتریکی
۱۴۱hp
۲۰۵nm
گشتاور موتور الکتریکی
۲۷۱nm
۱۹۳hp
مجموع قدرت
۲۰۰hp
۶ سرعته اتومات
گیربکس
CVT با کنترل الکترونیکی
۶٫۰-۶٫۲L/100km
مصرف شهری
۵٫۶-۵٫۸L/100km
۵٫۲-۵٫۴L/100km
مصرف جاده‌ای
۶٫۲-۶٫۳L/100km
۵٫۶-۵٫۸L/100km
مصرف ترکیبی
۵٫۸-۶٫۲L/100km
۶۰L
حجم باک
۶۴L
۳۷۷L
حجم صندوق
۳۷۱L

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *