اميدواريم جهش در روابط اقتصادی دو كشور به وجود ‌آيد

علي لاريجانی، رييس مجلس شورای اسلامی امروز با سليم الجبوری، رييس مجلس عراق ديدار كرد. او كه روز جمعه براي ديدار با مقامات جمهوری اسلامي ايران وارد تهران شده بود، قرار است آخرين تحولات عراق و منطقه را با جمهوري اسلامي ايران بررسي كند. اين درحالي است كه الجبوري كه رياست اتحاديه بين‌المجالس اسلامي را نيز برعهده دارد، قرار است به تركيه نيز سفر كرده و در مورد همكاري‌هاي مشترك و پاره‌يي از مسائل مربوط به اتحاديه بين‌المجالس اسلامي با مقام‌هاي تهران و آنكارا بحث و گفت‌وگو كند.

لاريجاني از ديدار خود با الجبوري در جمع خبرنگاران، با بيان اينكه در ديدار رييس مجلس عراق هم مذاكرات رسمي و هم مذاكرات خصوصي درمورد مسائل مهم اين كشور و منطقه داشتيم، اظهار داشت: عراق كشور دوست و برادر ماست و در يك بازه زماني طولاني روابط دو ملت به‌هم تنيده شده است مخصوصا در فراز و فرودهاي سختي كه طي سال‌هاي اخير براي عراق پيش آمد و هميشه دولت و ملت ايران در كنار ملت و دولت اين كشور بود.  

رييس مجلس در ادامه سخنانش، يكپارچگي تماميت ارضي عراق براي جمهوري اسلامي ايران را مهم دانست و اين موضوع را اصلي مهم براي ثبات منطقه اعلام كرد. او افزود: در مذاكرات با الجبوري و دوستان‌شان درباره توسعه روابط اقتصادي دو كشور در زمينه‌هاي مختلف و درباره موارد و مشكلاتي كه براي تجار ايراني وضع شده، گفت‌وگو كرديم و اميدواريم با تلاش رييس مجلس عراق مشكلات ايجاد شده رفع و جهش مهمي در مسائل و روابط اقتصادي ميان دو كشور به وجود‌ آيد. عضو شوراي عالي امنيت ملي با تاكيد بر اينكه عراق كشوري ثروتمند و داراي ملتي ريشه‌دار است، گفت: آرزوي ايران اين است كه همه مردم عراق سرافراز باشند و هميشه تماميت ارزي اين كشور براي ما مهم و محترم بوده است و آن را اصلي مهم براي ثبات منطقه مي‌دانيم.

 رييس قوه مقننه همچنين حل بحران تروريستي در عراق و همگرايي سياسي را از ديگر محورهاي گفت‌وگو با الجبوري عنوان كرد و ادامه داد: بخش ديگري از مذاكرات حول بحران امنيتي در منطقه كه جدا از مشكلات داخلي عراق نيست و طبيعتا به سرنوشت مسلمانان مربوط است، اختصاص يافت كه اين موضوع هم براي ما و هم براي عراق مهم است. وي موضوع استقرار امنيت و مسائل سياسي در عراق را از موضوعات مطرح شده در ديدار فيمابين عنوان كرد و ادامه داد: اين موضوع مورد اهتمام دو كشور است و اميدوارم سفر رييس مجلس عراق به تهران با موفقيت و باعث ايجاد روابطي با سطح بالاتر ميان دو كشور در آينده باشد.

 عراق خواهان ارتباط قوي‌تري با ايران است

رييس مجلس عراق نيز در نشست خبري مشتركي كه با لاريجاني داشت طي سخناني تصريح كرد: تصميم‌گيران و نهادهاي دولتي در عراق خواهان ارتباط قوي‌تري با جمهوري اسلامي ايران هستند و مي‌خواهند پل‌هاي همكاري بيشتري ميدان دو كشور ايجاد شود كه اين افتخاري مهم براي عراق و به نفع دولت و ملت ماست. وي ادامه داد: ما با يك بحران امنيتي در منطقه مواجه هستيم و نمود آن را داعش و گروه‌هاي تروريستي مي‌دانيم و خواهان ايستادن واقعي دوستان و همسايگان خود در كنار كشور عراق براي حل اين بحران هستيم.  به گزارش ايسنا، الجبوري با يادآوري اينكه جمهوري اسلامي ايران در كنار ما ايستاده است و در مبارزه با داعش به ما كمك مي‌كند، تاكيد كرد: ما مايل به نقش روشن‌تر و بيشتر عراق در مبارزه با تروريسم و خواهان ديدگاه مشترك هستيم تا درباره مسائلي كه در داخل و خارج از عراق رخ مي‌دهد، تشريك مساعي داشته باشيم. معتقديم براي مبارزه با تروريسم بايد در وهله اول اهتمام ويژه‌يي داشته باشيم.

الجبوري موضوع ديگري كه موجب نزديكي ميان دو كشور مي‌شود را مسائل اقتصادي و پارلماني عنوان كرد و گفت: در هياتي كه در اين سفر همراه من است رييس گروه دوستي ايران و عراق حضور دارد و در نشستي كه با رييس مجلس ايران داشتم در زمينه نتايج نشست بين‌المجالس اسلامي كه در بغداد برگزار شد و همچنين درباره مقابله با تروريسم و همكاري‌هاي يكپارچه مذاكره كرديم.  وي همچنين درباره اختلافات سياسي در عراق و نقشي كه ايران مي‌تواند در اين زمينه داشته باشد، اظهار داشت: به هرحال مسوولان سياسي در عراق اين درايت را دارند كه مشكلات را حل كنند.  وي خاطرنشان كرد: مسوولان عراقي بايد براي مبارزه با تروريست و حل موضوع اقتصادي نظرات يكپارچه داشته باشند و نبايد درباره اختلافات خود پافشاري كنند. رييس مجلس عراق درخصوص مخالفت برخي سياستمداران اين كشور با حضور نيروهاي مردمي در جنگ با داعش كه جمهوري اسلامي ايران از آنها حمايت مي‌كند، گفت: تصميم‌گيران نظامي و سياسي در عراق به مصلحت كشورشان فكر مي‌كنند و هر تصميم در اين راستا به نفع منافع سياسي است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *