تقویت ارزش دلار نمی تواند مانع از ادامه روند صعودی قیمت طلا شود

به گزارش سایت طلا به نقل از پایگاه اینترنتی کیتکو نیوز، بازار طلا تحت تاثیر افزایش ارزش دلار قرار گرفته است ولی برخی از کارشناسان اقتصادی معتقدند که عوامل مهم دیگری در بازار وجود دارد که موجب حمایت از قیمت طلا خواهد شد.

بر اساس این گزارش ارزش دلار آمریکا که در آغاز سال ۲۰۱۸ میلادی نزدیک به پایین ترین سطح خود در ۴ ماه اخیر قرار داشت، به تدریج رو به افزایش است و این مساله می تواند بر قیمت جهانی طلا فشار وارد کند.

به اعتقاد تحلیلگران اقتصادی افت قیمت طلا در دو روز اخیر مساله ای کاملا طبیعی بوده و قیمت این فلز گرانبها در شرایط کنونی در حال تثبیت شدن است. قیمت طلا در یک روند کاملا صعودی در ۱۲ روز به میزان ۷ درصد رشد داشت و این مساله نشانگر تقویت نیروهای بنیادی در بازار طلا است.

برخی تحلیلگران معتقدند که اگر قیمت طلا در کوتاه مدت به کمتر از ۱۲۹۵ دلار نیز برسد، این مساله طبیعی بوده و بار دیگر شاهد افزایش قیمت این فلز گرانبها خواهیم بود.

ایلیا اسپیواک تحلیلگر ارشد موسسه دیلی اف ایکس تاکید کرد: سطح حمایتی قیمت طلا در کوتاه مدت ۱۲۹۵ دلار است ، بعید به نظر می رسد که قیمت طلا تا اواخر هفته جاری با نوسانات شدیدی روبرو شود. انتشار امارهای تورم آمریکا در ماه دسامبر که قرار است جمعه منتشر شود، می تواند تاثیر زیادی بر نوسانات بازارهای بین المللی داشته باشد.

با توجه به انتشار آمارهای ناامید کننده اشتغال در آمریکا طی ماه دسامبر، فدرال رزرو به شدت نگران آمارهای تورم است. اگر نرخ تورم آمریکا طی ماه دسامبر و به طور کلی در سال ۲۰۱۷ میلادی پایین تر از انتظارات باشد، فدرال رزرو برای افزایش نرخ بهره ی ماه های آینده با چالش های بزرگی روبرو خواهد شد.

در صورتی که فدرال رزرو آمریکا نتواند نرخ بهره را مطابق با انتظارات و به سرعت افزایش دهد، این مساله در نهایت به نفع قیمت جهانی طلا خواهد بود.

به اعتقاد اسپیواک، طلا باید سطح مقاومتی ۱۳۳۰ دلاری را بشکند تا سرمایه گذاران بیشتری را جذب کند.

بیل باروش تحلیلگر ارشد موسسه بلو لاین فیوچرز نیز تاکید کرد: سطح حمایتی قیمت طلا در کوتاه مدت ۱۳۰۳ دلار است و اگر این قیمت حفظ شود، طلا با رشد بیشتری روبرو خواهد شد.

دارین نیوسام تحلیلگر ارشد اقتصادی نیز گفت: اگر طلا بتواند سطح مقاومتی ۱۳۳۳ دلاری را بشکند در سه ماه نخست امسال به بالای ۱۳۸۱ دلار خواهد رسید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *