تقویت ۳۵۳ واحدی شاخص کل بورس تهران امروز دوشنبه

فارس- معامله‌گران بورس تهران امروز در حالی شاهد تقویت حجم معاملات و رشد ۳۵۳ واحدی شاخص بودند که گروه خودرویی‌ به پیشرانی ایران‌خودرو شاهد نوسان قیمت‌ از دامنه نزولی به دامنه صعودی بود.

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران (تدپیکس) در پایان معاملات امروز دوشنبه ۲۰ آذر ماه ۹۶ با افزایش ۳۵۳ واحدی روی رقم ۹۱ هزار و ۵۵۲ واحد ایستاد.

شاخص کل هم ‌وزن اما با افزایش ۱۲ واحدی عدد ۱۷ هزار و ۶۸۶ واحد را به نمایش گذاشت.

شاخص سهام آزاد شناور نیز با افزایش ۵۰۹ واحدی به رقم  ۹۹ هزار و ۳۲۵ واحد دست یافت.

شاخص بازار اول اما در حالی با افزایش ۳۹۳ واحدی به رقم ۶۵ هزار و ۱۷۴ واحد دست یافت که شاخص بازار دوم با کاهش کمتر از یک واحدی عدد  ۱۹۴ هزار و ۲۰۸ واحد را به نمایش گذاشت.

امروز همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) نیز با افزایش ۴ واحدی روی رقم یک هزار  و ۲۲ واحد ایستاد.

براساس این گزارش، امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی شرکت های فولاد مبارکه با ۷۳ واحد، معدنی و صنعتی چادرملو ۶۵ واحد و ایران خودرو با ۵۲ واحد افزایش بیشترین تاثیرمثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند.

در مقابل، معاملات سهام در نماد معاملاتی شرکت های مخابرات ایران با ۴۰ واحد، تاپیکو با ۳۴ واحد و گروه مپنا با ۳۲ واحد کاهش بیشترین تاثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند.

ارزش کل معاملات امروز بورس تهران در حالی به بیش از ۳۱۳ میلیارد تومان نمایش داده شد که ناشی از دست به دست شدن بیش از یک میلیارد و ۱۷۹ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۹۱ هزار و ۸۷۰ نوبت داد و ستد بود.

طی معاملات امروز نماد معاملاتی شرکت‌های تجهیز نیروی زنگان، حق‌تقدم خرید سهام کی‌بی‌سی، حق‌تقدم خرید سهام بین‌المللی محصولات پارس، سیمان سپاهان و حق‌تقدم خرید سهام آن، گروه صنایع کاغذ پارس، فرآورده‌های غذایی و قند چهارمحال، از سوی ناظر بازار بازگشایی و در مقابل نماد معاملاتی شرکت‌های پتروشیمی داراب، گسترش صنایع انرژی آذراب، پتروشیمی جهرم، اوراق مرابحه بناگستر کرانه، پتروشیمی فسا، اوراق صکوک اجاره واسط مالی اردیبهشت یکم در نماد صایتل، پالایش نفت شیراز، پالایش نفت لاوان، متوقف شدند.

امروز در بازار ۲ بورس تهران که به معاملات درون‌گروهی سهامداران عمده اختصاص دارد، ۲۳۰ میلیون سهم هلدینگ صنایع معدنی خاورمیانه به ارزش ۴۰٫۵ میلیارد تومان از سوی سهامدار عمده کدبه‌کد شد.

هم‌زمان ۶۹٫۵ میلیون سهم فولاد کاوه جنوب کیش به ارزش به ارزش بیش از ۱۶٫۵ میلیارد تومان از سوی سهامدار عمده کدبه‌کد شد. در معدنی و صنعتی گل گهر اما ۱۵ میلیون سهم به ارزش کمتر از ۴٫۵ میلیارد تومان با معاملات انتقالی میان سهامداران عمده این سهم همراه بود، همچنین ۷ میلیون سهم بیمه دانا به ارزش بیش از ۲ میلیارد تومان کدبه‌کد شد. در گروه صنعتی پاکشو همچنین بیش از ۱٫۵ میلیون سهم به ارزش بیش از ۲ میلیارد تومان میان سهامداران عمده این سهم با معاملات انتقالی همراه بود.

بر اساس این گزارش امروز بورس تهران هم‌زمان با افزایش انتظار برای تعدیل سود در برخی نمادها شاهد تحرک دوباره بازارگردان‌ها در گروه‌های پیشرو از جمله معدنی‌ها، فولادسازان و البته خودرویی‌ها بود، هرچند که تک‌سهم‌های پالایشی نیز در این بین حضور داشتند.

هم‌زمان در نماد ایران‌خودرو در حالی بیش از ۵۲ میلیون سهم در سقف کامل نوسان مثبت قیمتی معامله شد که این سهم با صف خرید بیش از ۱۳ میلیون سهمی به کار خود پایان داد.

در گروه معدن نیز دوقلوهای سنگ‌آهنی در حالی شاهد معاملاتی متعادل در دامنه نوسان مثبت قیمتی بودند که افزایش ۱۶.۶ درصدی بهره مالکانه معادن در لایحه پیشنهاد‌ی دولت به مجلس، محل چالش میان معامله‌گران قرار گرفته است.

هم‌زمان فولاد مبارکه نیز امروز همپای بازارگردان این سهم برای معاملات درون‌گروهی شاهد حجم معاملات ۴۸ میلیون سهمی در دامنه مثبت نوسان قیمتی بود.

در این گروه فولاد مبارکه که توانسته پس از تملک بلوک مدیریتی سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات که طی ماه‌های اخیر از سوی بانک رفاه به قیمت هر سهم ۱۲۰ تومان واگذار شد، به حاکم بلامنازع سنگ آهنی‌ها و البته برخی فولادی‌ها از طریق به چنگ آوردن رأی هیأت‌مدیره این شرکت‌ها تبدیل شود، نقشی مؤثر در نحوه تسویه طلب معدنی‌ها از فولادسازان و تعیین قیمت محصولات سنگ‌آهنی در سال آینده خواهد داشت. انحصاری که به نظر می‌رسد سنگ‌آهنی‌ها را برای همیشه فرمانبردار فولادسازان خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *