توهمات تازه وزیر خارجه عربستان دربارۀ ایران

وزیر خارجه عربستان با طرح مجدد ادعاهایش درباره لزوم برکناری بشار اسد از قدرت اعلام کرد: ترکیه پس از شکست کودتای اخیر از مرحله حساسی عبور کرد.

عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان در مصاحبه با شبکه خبری العربیه درباره ایران مدعی شد: “طایفه‌گرایی تنها پس از انقلاب ایران وارد خارومیانه شد!

ایران، حزب‌الله را که اولین «سازمان طایفه‌گرای تروریست» است در منطقه به وجود آورد! ایران به عربستان و کشورهای عربی حوزه خلیج فارس «تعدی» کرد و رفتار «خصمانه‌ای» علیه آن‌ها دارد! تهران باید سیاست خود را تغییر دهد و روشی در پیش گیرد که با قوانین بین المللی و حسن همجواری هماهنگ باشد. ما از حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران، سیاست ایرانی میانه‌روی را ندیدیم بلکه یک سری اقدامات «خصمانه» را شاهد بودیم!”

وی در ادامه ادعاهای خود گفت: “ایران طوری به خود نگاه می‌کند که انگار مسئول تمامی شیعیان جهان است و این برای ما قابل قبول نیست چرا که این شهروندان به کشور خود تعلق دارند.”

الجبیر مدعی شد: “حزب‌الله لبنان از «تروریسم» در عراق، سوریه، یمن، پاکستان و افغانستان حمایت کرد، دیپلمات‌ها را کشت و تلاش کرد تا با فتنه طایفه‌ای دودستگی ایجاد کند!”

رئیس دستگاه دیپلماسی عربستان بر اهمیت نقش “محوری” ترکیه در منطقه تأکید کرد و گفت که آنکارا پس از شکست تلاش برای کودتا توانست از مرحله حساسی عبور کند.
وی درباره خروج انگلیس از اتحادیه اروپا نیز گفت: این مسئله به خود اروپا مربوط است و ربطی به کشورهای شورای همکاری خلیج فارس ندارد.

الجبیر به موضوع سوریه نیز پرداخت و گفت: ما برای ایجاد نظام جدیدی در سوریه که شامل بشار اسد، رئیس‌جمهور این کشور نباشد و نیز حل مسالمت آمیز بحران در این کشور تلاش می‌کنیم.

وزیر خارجه عربستان به تلاش‌ و همکاری برای از بین بردن داعش اشاره کرد و گفت که ریاض اولین کشوری است که به تشکیل ائتلاف علیه داعش دعوت کرد.

الجبیر گفت: هیچ تناقضی در موضع عربستان و آمریکا درباره بحران سوریه وجود ندارد و اختلافات دو کشور از لحاظ تاکتیکی است.

وی مدعی شد که “نظام بشار اسد با مخالفتش با راهکار مسالمت آمیز و تحمیل راهکار نظامی بر سوری‌ها در مذاکرات کارشکنی می‌کند!”

الجبیر درباره عراق گفت:‌ عراق به دلیل تروریسم، “مداخله‌های” ایران، طایفه‌گرایی و اوضاع اقتصادی از بحران شدیدی رنج می‌برد. اجرای اصلاحاتی که در سال ۲۰۱۴ با آن توافق شد به حفظ وحدت این کشور کمک می‌کند. باید با تبادل اطلاعات برای ممانعت از رخ دادن جنایت‌های تروریستی به هماهنگی بین المللی پرداخت. همچنان فضای مناسبی برای تروریسم در عراق و سوریه وجود دارد. “زمانی که ما بخواهیم بساط داعش را برچینیم باید بشار اسد را دور کنیم.”

وی درباره یمن نیز گفت: حضور طرف‌های درگیر یمنی بر سر میز مذاکرات بهترین گزینه است. یمنی‌ها توانستند با دیدگاه‌ها و اقداماتی توافق کنند و اکنون منتظر توافق نهایی هستند که یمن را از وضعیت کنونی خارج کرده و وارد مرحله بازسازی می‌کند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *