جدول اسامی بانک‌ها و موسسات مجاز منتشر شد

رییس کل بانک مرکزی گفت: در حال حاضر می‌توانیم با افتخار اعلام کنیم دیگر موسسه غیرمجازی نداریم. او از مردم خواست سرمایه خود را به موسساتی که سود بالا و غیرمنطقی دارند، نسپارند.

ولی الله سیف در مراسم روز خبرنگار که توسط پژوهشکده پولی و بانکی برگزار شد گفت: نرخ بالای سود سپرده‌های بانکی یکی از مشکلاتی است که نظام بانکی را آزار می‌دهد و علیرغم کاهش چشمگیر تورم کاهش نیافته است.

وی ادامه داد: در حال حاضر در تورم تک رقمی شده ولی نرخ سود بانکی حدود ۲۰ درصد است نرخ سود بانکی در رقابت پذیری محصولات داخلی نقش مهمی دارد.

سیف افزود: آنچه به بازار تأثیر منفی می‌گذارد، موسسات غیرمجاز بود و نظام بانکی سعی کرد این چالش را حل کند. با کمک دستگاه‌های امنیتی کشور مفتخریم که اعلام کنیم دیگر موسسه غیر مجاز نداریم  و امروز با صدای بلند از سرمایه‌گذاران میخواهیم که پول های خود را در موسساتی که وعده سود بالا می‌دهند و مجوز ندارند، نگذارند و گول سود بالای آن را نخورند.

رییس بانک مرکزی افزود: در هر اقتصادی یک بازده ای را به عنوان بازده قابل قبول در نظر میگیرند، ریسک نیز باید قابل قبول باشد وگرنه خطر از بین رفتن کل سرمایه وجود دارد.

وی افزود: عده‌ای به دولت اتهام زدند که با کاهش تورم باعث دامن زدن به رکود شده ولی بعد از آن صحبت‌هایی از رشد نقدینگی شد. ما در سال گذشته رشد ۱۲.۵ درصدی را در اقتصاد شاهد بودیم اما منتقدان می‌گویند بیشتر سهم این رشد مربوط به درآمدهای نفتی است و ما هم این موضوع را قبول داریم. رشد اقتصادی بدون نفت ۳.۳ درصد است که به این آمار رکود نمی‌گویند. در سال ۱۳۹۵ این آمار منفی ۱.۸ بود و در اواخر آن سال به ۵.۶ رسید که شرایط مطلوبی است و در طول برنامه ششم قرار است رشد اقتصادی به هشت درصدی برسد.

بانک‌ها و نهادهای پولی مجاز

در راستاي شفاف سازي و اطلاع‌رساني صحيح به هموطنان گرامي، فهرست بانکها و موسسات اعتباري و ساير نهادهايي که مجوز تاسيس و فعاليت آنها توسط بانک مرکزي جمهوري اسلامي ايران صادر و تحت نظارت قرار گرفته‌اند، به شرح ذيل اعلام مي‌گردد. 

* توجه به اين مهم ضروري است که بانک‌ها و موسسات اعتباري يا ساير نهادهايي که نام آنها در فهرست قرار ندارد، داراي مجوز از اين بانک نبوده  و مسئوليت ناشي از عملکرد ناصحيح آنها مستقيماً متوجه کساني مي‌شود که به اين موسسات مراجعه داشته‌اند. 

 

بانک‌های تجاری دولتی:

بانک‌های دولتی تخصصی و توسعه‌ای:

بانک‌های غیردولتی تجاری:

بانک‌های غیردولتی قرض الحسنه:

بانک مشترک ایرانی و خارجی:

موسسه اعتباری ایرانی غیربانکی

بانک خارجی دارای شعبه در ایران:

متقاضی دریافت مجوز:

 

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *