دلار در بازار تهران در محدوده ۳۵۸۰ تومان باقی ماند

در پنجمین روز هفته، عامل افزایشی یا کاهشی خاصی در بازار ارز وجود نداشت. در چنین فضایی، دلار با کاهش جزیی تک تومانی به قیمت ۳۵۸۸ تومان رسید. این چهارمین افت پیاپی شاخص ارزی و کمترین کاهش آن در هفته جاری بود. به گفته فعالان، روز چهارشنبه، عرضه و تقاضا در بازار تقریبا متعادل بود، در نتیجه، دلار نوسان چندانی را تجربه نکرد و در محدوده روز سه‌شنبه باقی ماند. ثبات نسبی نرخ حواله درهم و ارزش دلار در کشورهای همسایه در کنار عرضه متناسب بازارساز و احتیاط بیشتر معامله‌گران امروزی از جمله عواملی بود که در کاهش نوسان اثرگذار بودند.

برخلاف کاهش قیمت دلار، روز چهارشنبه، سکه تمام بهار آزادی در مسیر افزایشی قرار گرفت و با ۳ هزار تومان افزایش به قیمت یک میلیون و ۹۵ هزار تومان رسید. رشد بهای اونس در بازارهای جهانی مهم‌ترین عاملی بود که قیمت سکه را تحریک کرد. طلای جهانی تا ساعت ۳ بعدازظهر روز چهارشنبه تا محدوده هزار و ۲۷۰ دلار بالا رفت. با این وجود، سکه متناسب با افزایش بهای اونس رشد نکرد. رشد نامتناسب فلز گرانبهای داخلی موجب شد که حباب مثبت آن کاهش پیدا کند. در حالی که در چهارمین روز هفته، حباب سکه به ۲۱ هزار تومان رسیده بود، روز چهارشنبه تا ۱۶ هزار تومان پایین آمد تا ارزش ذاتی آن به قیمت بازار نزدیک‌تر شود.
 

نبود خریدار

در پنجمین روز هفته، دلار با آرامش نسبی کار خود را آغاز کرد. روز چهارشنبه، شاخص ارزی معاملات خود را با قیمت ۳۵۸۹ تومان آغاز کرد که تغییری نسبت به قیمت بسته شده روز سه‌شنبه نداشت. به گفته فعالان، در ابتدای روز، تعدادی از معامله‌گران قصد داشتند، ارز خود را در محدوده ۳ هزار و ۵۹۰ تومان به فروش برسانند، ولی هیچ خریداری در بازار حاضر نشد در این محدوده اقدام به خرید کند. به این ترتیب، خریداران یک گام عقب نشستند و قیمت بار دیگر وارد محدوده ۳هزار و ۵۸۰ تومان شد. این در شرایطی بود که معامله‌گران فردایی در برابر افت مقاومت کردند و همچنان معاملات آتی در محدوده ۳ هزار و ۵۹۰ تومان صورت گرفت. حتی در مقاطعی از روز قیمت دلار در معاملات فردایی تا نقطه ۳ هزار و ۵۹۷ تومان بالا رفت. به گفته شماری از بازیگران بازار، معامله‌گران فردایی سعی می‌کردند با بالا نگه داشتن قیمت خود جهت معاملات نقدی را تحت تاثیر قرار دهند، ولی به‌دلیل اینکه حجم ارز موجود در بازار مناسب بود، نوسان چندانی در بازار رخ نداد.

بالاترین قیمتی که روز گذشته در معاملات نقدی برای دلار ثبت شد، ۳ هزار و ۵۹۳ تومان بود، با این حال، با برگشت از سقف روزانه، این ارز نهایتا با قیمت ۳ هزار و ۵۸۸ تومان به کار خود پایان داد. به گفته فعالان، روز چهارشنبه نیروی افزایشی یا کاهشی خاصی در بازار وجود نداشت. در این شرایط، قیمت توان زیادی برای نوسان نداشت. روز چهارشنبه، نرخ حواله تغییرات چندانی را تجربه نکرد و نهایتا روی قیمت ۹۸۳‌تومان به کار خود پایان داد. همزمان، برخی فعالان اعتقاد داشتند، دلار در روزهای انتهایی ماه به‌طور سنتی با تقاضای چندانی مواجه نیست. به گفته آنها، در روزهای انتهایی ماه، از یکسو نقدینگی چندانی در بازار وجود ندارد و از سوی دیگر، بیشتر معامله‌گران ترجیح می‌دهند که معاملات ماهانه خود را تسویه کنند. در کنار این، عرضه مناسب بازارساز در هفته انتهایی مهرماه نیز موجب شده که معامله‌گران ارزی با احتیاط بیشتری در موقعیت خرید قرار بگیرند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *