روسیه بزرگترین خریدار "رسمی" طلا است

به گزارش سایت طلا به نقل از پایگاه اینترنتی کیتکو نیوز، شورای جهانی طلا اعلام کرد، بانک مرکزی روسیه در سال ۲۰۱۶ میلادی بیش از ۲۰۱ تن طلا خریداری کرده و این کشور بزرگترین خریدار رسمی طلا در بازارهای جهانی بوده است.

بر اساس این گزارش، میزان خرید طلا از سوی بخش خصوصی روسیه در این مدت بسیار پایین بوده است.

تاتیانا فیک مدیر بخش بانک های مرکزی و سیاست عمومی شورای جهانی طلا در این باره تاکید کرد: روسیه بزرگترین خریدار رسمی و سومین تولید کننده بزرگ طلای جهان به شمار می رود. ولی این کشور هنوز نتوانسته است به پتانسیل خود در بازارهای سرمایه گذاری بین المللی برسد.

میزان خرید طلا از سوی بانک مرکزی روسیه بالاتر از سایر بانک های مرکزی بزرگ جهان بوده و طی سال گذشته بیش از ۲۰۱ تن طلا خریداری کرده است. بانک مرکزی چین در این مدت ۸۰ تن طلا خریداری کرده و در مکان دوم بوده است. بانک مرکزی قزاقستان نیز در سال گذشته ۳۶ تن طلا خریداری کرده است.

این آمارها نشان می دهد که بانک مرکزی ر وسیه در ده سال گذشته ۱۲۵۰ تن طلا به ذخایر رسمی خود افزوده است. میزان ذخایر طلای روسیه به ۱۷۰۰ تن رسیده است.

متنوع کردن ذخایر ارزی مهمترین علت افزایش خرید طلا از سوی بانک مرکزی روسیه به شمار می رود. روسیه همچنین برای پوشش دارایی های خود در برابر ریسک های سیاسی و تحریم ها، میزان ذخایر طلای خود را افزایش داده است.

این در حالی است که تولید طلای روسیه از سال ۱۹۹۵ تاکنون دو برابر افزایش داشته است. تولید طلای روسیه تنها در ۱۰ سال گذشته به بیش از ۲۰۰۰ تن رسیده است. پیش بینی می شود تولید طلای روسیه امسال به ۳۰۰ تن برسد و تا سال ۲۰۳۰ نیز این رقم به ۴۰۰ تن خواهد رسید.

خصوصی سازی شرکت های معدنی دولتی تاثیر زیادی بر افزایش تولید طلای روسیه در سال های اخیر داشته است. در حالی که بخش خصوصی روسیه در سال گذشته تنها ۴ تن طلا خر یداری کرده این رقم برای چین به ۲۸۵ تن آلمان ۱۰۵ تن و آمریکا ۹۳ تن رسیده است.

به نظر می رسد وضع مالیات و تعرفه های سنگین بر خرید طلا از سوی بخش خصوصی در روسیه تاثیر زیادی بر افت شدید خرید طلا از سوی این بخش داشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *