قیمت خودروهای داخلی همچنان در اوج ولی با ثبات + جدول

بازار خودروهای داخلی طی هفته جاری روزهای آرامی را سپری کرد در حالی که بازار خودروهای وارداتی با تغییرات قیمتی مواجه شده است. آن گونه که فعالان بازار می‌گویند، اصلی‌ترین عامل در افزایش قیمت خودروهای وارداتی در هفته جاری، جو روانی ناشی از ابلاغ بخشنامه ۴ درصد مالیات علی‌الحساب از سوی گمرک جمهوری اسلامی ایران طی هفته‌های گذشته بوده است. هر چند فعالان اقتصادی به این ابلاغیه دولت انتقادات بسیاری دارند و معتقدند روند اجرای این بخشنامه باید متوقف شود، با این حال تاکنون خبری از تغییر نظر وزارت امور اقتصاد و دارایی و گمرک در این مورد منتشر نشده است.

به گزارش ایران‌جیب به نقل از دنیای‌اقتصاد، این در حالی است که فعالان واردات خودرو به کشور هشدار داده‌اند اجرای این بخشنامه موجب افزایش قیمت خودروهای خارجی در کشور خواهد شد و بار این افزایش قیمت را مصرف‌کنندگان به دوش می‌کشند. از آنجا که تاکنون خودرویی با پرداخت ۴ درصد مالیات علی‌الحساب به کشور وارد نشده است؛ بنابراین نمایشگاهداران خودرو، افزایش قیمت کنونی خودروهای وارداتی را ناشی از جو روانی ایجاد شده در بازار عنوان می‌کنند.

در این میان اما موضوع دیگری که در بازار خودروهای وارداتی اثرگذار بوده است، رای دیوان عدالت اداری درباره آزاد شدن بخشی از خودروهای وارداتی بالای ۲۵۰۰ سی‌سی است. به گفته فعالان بازار، این موضوع نیز در به هم خوردن تعادل قیمتی خودروهای وارداتی طی هفته جاری موثر بوده است. هر چند رای دیوان عدالت اداری درخصوص بخشی از خودروهای وارداتی (آنها که پیش تر اجازه ورود به کشور نداشتند و به‌تازگی مجوز لازم را گرفته اند) است، با این حال به‌نظر می‌رسد زمزمه تغییر معیار لوکس بودن خودروها سبب تغییرات قیمتی در بازار خودروهای وارداتی شده است. به‌عبارت بهتر، هم‌اکنون در بازار خودروهای وارداتی دو سناریو برای آینده این بازار مطرح است که اولی بر «آزاد شدن واردات خودروهای بالای ۲۵۰۰ سی‌سی‌ و تغییر معیار خودروهای لوکس» تاکید می‌کند و دومی نیز به «عدم تغییر معیارها و ممنوع بودن واردات خودروهای لوکس» مربوط می‌شود. به اعتقاد نمایشگاهداران خودرو پایتخت، در صورت رفع ممنوعیت ورود خودروهای بالای ۲۵۰۰‌سی‌سی، خودروهایی با این حجم موتور که در بازار موجودند و عمدتا متعلق به سال‌های قبل از ۹۱ هستند، با کاهش قیمت مواجه خواهند شد.

قیمت خودروهای داخلی در بازار تهران – ۲۴ شهریور ۹۵ :

 
جدول کامل قیمت ها / کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *