قیمت دلار آزاد در دامنه‌ای محدود نوسان کرد

روز دوشنبه، معامله‌گران در دو نیمه روز در دو موقعیت متفاوت گرفتند تا در دامنه‌ای محدود کسب سود کنند. در سومین روز هفته، شاخص ارزی تا قیمت ۳ هزار و ۵۱۰ تومان پایین رفت، اما در نهایت با قیمت ۳ هزار و ۵۲۲ تومان به کار خود پایان داد. قیمت نهایی دوشنبه ۲ تومان بالاتر از روز یکشنبه بود. از گفته‌های فعالان در رابطه با نوسان روز گذشته می‌توان به دو سناریو رسید.

از نظر برخی فعالان، فروش ارز در سقف و خرید در کف قیمتی زمینه‌ساز نوسانات دلار در روز دوشنبه بود. ولی سناریوی دوم، افزایش حجم ارز موجود در بازار با عرضه بازارساز در ساعات ابتدایی روز و خریدهای ارزی سکه‌بازان در نیمه دوم روز بود. روز دوشنبه، برخلاف افزایش قیمت دلار، سکه تمام بهار آزادی در مسیر کاهشی قرار گرفت و با ۳ هزار تومان کاهش به قیمت یک میلیون و ۸۵ هزار تومان رسید. افت بهای اونس در بازارهای جهانی و ورود آن به محدوده هزار و ۳۱۰ دلار عامل اصلی افت سکه در بازار داخلی بود. البته برخی فعالان اعتقاد داشتند که خریدهای ارزی سکه‌بازان تا حدی مانع از افت بیشتر سکه شد. سکه در سومین روز هفته تا قیمت یک میلیون و ۸۳ هزار تومان نیز پایین رفته بود.

نیمه کاهشی

در سومین روز هفته، دلار معاملات خود را با قیمت ۳ هزار و ۵۱۵ تومان آغاز کرد که کاهشی ۵ تومانی نسبت به قیمت بسته شده روز یکشنبه داشت. به گفته فعالان، در ساعات غیررسمی بازار در روز یکشنبه و پس از تعطیلی صرافی‌های بانکی، معامله‌گران ارزی با قدرت بیشتری در موقعیت فروشنده وارد بازار شدند و با تزریق ارز، قیمت را در مسیر کاهشی قرار دادند. به گفته یکی از بازیگران بازار، معامله‌گران ارزی روز یکشنبه با رسیدن قیمت به ۳ هزار و ۵۲۰ تومان احساس کردند که قیمت به سقف رسیده است، در نتیجه ترجیح دادند بیشتر به فروش ارز بپردازند. این روند کاهشی تا ساعت یک بعدازظهر روز دوشنبه ادامه یافت تا اینکه قیمت به نقطه ۳ هزار و ۵۱۰ تومان رسید.

نیمه افزایشی

پس از رسیدن قیمت دلار به ۳ هزار و ۵۱۰ تومان، تعداد زیادی از معامله‌گران تصور کردند که قیمت به کف رسیده است. این موضوع موجب شد که خریدهای ارزی در بازار افزایش پیدا کند و قیمت به سرعت تا محدوده ۳ هزار و ۵۲۰ تومان رشد کند. قیمتی که تا ساعت ۳ بعدازظهر برای دلار ثبت شد، ۳ هزار و ۵۲۲ تومان بود. رقمی که ۲ تومان بالاتر از روز یکشنبه بود. به این ترتیب، روز دوشنبه، دلار در دامنه محدود ۱۲ تومانی، ۳ هزار و ۵۱۰ تومان تا ۳ هزار و ۵۲۲ تومان نوسان کرد. برخی فعالان اعتقاد داشتند که معامله‌گران سعی کردند در این دامنه نوسان‌گیری کنند. به گفته آنها، تصور این معامله‌گران آن است که در شرایط حاضر، نرخ‌های ۳ هزار و ۵۱۴ و ۳ هزار و ۵۱۰ تومان نقاط حمایتی دلار هستند. نقاط مقاومتی بازار نیز قیمت‌های ۳ هزار و ۵۲۰ تومان و ۳ هزار و ۵۲۴ تومان خواهند بود.

به گفته یکی از بازیگران باتجربه بازار، معامله‌گران به این نکته توجه دارند که حضور و عرضه بازارساز مانع از نوسانات سنگین می‌شود؛ بنابراین سعی می‌کنند در دامنه‌ای محدود نوسان‌گیری کنند. روز گذشته، همسو با افزایش دلار در بازار آزاد، نرخ این ارز در مرکز مبادلات ارزی نیز بالا رفت. در سومین روز هفته، قیمت دلار ۱۶ ریال افزایش را تجربه کرد و به ۳ هزار و ۹۵ تومان و ۶ ریال رسید.

سکه‌بازان عامل افزایش؟

در حالی که شمار زیادی از فعالان تغییرات قیمت روز دوشنبه را به نوسان‌گیری معامله‌گران نسبت دادند، عده دیگری آن را ناشی از عرضه بازارساز و خریدهای سکه‌بازان دانستند. به گفته این دسته، در ساعات ابتدایی روز دوشنبه عرضه بازارساز در بازار بالا بود و افزایش حجم ارز موجب شد که قیمت دلار افت بیشتری کند. با این حال، از اواسط روز، سکه‌بازان در موقعیت خریدار وارد بازار شدند تا قیمت در مسیر افزایشی قرار بگیرد. به گفته فعالان، افت اونس در بازارهای جهانی موجب شد که سکه‌بازان برای جلوگیری از افت دارایی خود وارد بازار ارز شوند و با خرید دلار مانع افت سکه شوند.

قیمت دلار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *