مخالفت سیستم بانکی با پرداخت تسهیلات ۳۰ میلیونی

بانک مرکزی در ادعایی جدید از پرداخت تسهیلات به ۵۵ هزار مسکن مهر که به گفته خود این واحدهای مسکونی قبل از یکم مهر ۹۲ شروع شده‌اند ممانعت و مخالفت می کند و اتفاقا قام مقام وزیر راه و شهرسازی در مسکن مهر به آن اذعان و می گوید که “مشکل ما بانک مرکزی است”.

پرداخت نشدن تسهیلات ۳۰ میلیونی مسکن مهر به برخی از پروژه‌هایی که در دولت قبل آغاز شده است و تعداد آنها بیش از ۵۰ هزار مسکن است وزارت راه و شهرسازی را در یک وضعیت دشواری قرار داده چرا که اگر می خواهد به وعده بسته شدن پرونده مسکن مهر جامه عمل بپوشاند باید تمام موانع بر سر راه تکمیل واحدهای مسکونی مهر را بردارد.

بنابراین گزارش، از آنجا که هنوز تعداد زیادی از واحدهای مسکونی مهر باقیمانده است به نظر می رسد پرونده این پروژه که گفته می شود بدون احتساب زمین سرمایه ای بالغ بر ۱۰۰ هزار میلیارد تومان سرمایه صرف خود کرده است سال ۹۶ هم به اتمام نمی رسد.

هر چند مقامات مسئول وزارت راه و شهرسازی و از سوی دیگر مقامات ارشد دولتی اعلام می کنند متعهد به اتمام پروژه مسکن مهر هستند و به تمام تعهدات پایبند هستند اما سنگ اندازی بانک مرکزی و سیستم بانکی در دادن تسهیلات خود به معنای واقعی بی تعهدی به این پروژه است.

حاضریم وام مسکن مهر با نرخ ۱۴ درصد به واحدهایی که در دولت قبل آغاز شده بدهند

مهرآبادی قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در مسکن مهر در خصوص پروژه‌هایی که در دولت قبل شروع شده است و بانک مرکزی و بانک مسکن در پرداخت تسهیلات به آن ممانعت می کنند معتقد است که ما مکلف هستیم که تمام واحدهای مسکونی را به اتمام برسانیم.

وی به خبرنگار اقتصادی فارس می گوید:اما مشکل ما با بانک مرکزی است، چرا که آنها این پروژه‌ها را پروژه جدید تلقی می‌کنند و در جلساتی که در دفتر معاون اول رئیس‌جمهور با حضور آخوندی وزیر راه و شهرسازی و طیب نیا وزیر امور اقتصاد و دارایی برگزار شد، آنها اعلام کردند دلیلی ندارد که پروژه‌ای که قبل از یکم مهر ۹۲ شروع شده، وام مسکن مهر پرداخت نشود، بنابراین دستور دادند که به این واحدها نیز وام مسکن مهر با نرخ سود ۴ درصد پرداخت شود. 

مهرآبادی در این راستا خاطرنشان می کند: به هر حال ما در این جلسات حتی حاضر شدیم که به این واحدها که قبل از یکم مهر ۹۲ شروع شده‌اند، وام مسکن با نرخ سود بالاتر پرداخت شود، بنابراین در حال حاضر ۵۵ هزار واحد مسکن مهر هنوز از تسهیلات مسکن مهر استفاده نکرده‌اند.

وی ادامه می دهد:ما حتی حاضر هستیم که این واحدهای مسکن مهر با نرخ سود بالاتری حتی تا ۱۴ درصد نیز عملیاتی شود، اما هنوز این موضوع نیز عملیاتی نشده است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *