نتایج افزایش قیمت در بازار آهن

آهن‌پرایس- اخبار بازار آهن حاکی از افزایش مجدد قیمت هاست. در تیرماه سال جاری، قیمت اهن الات ساختمانی به بالاترین حد خود در ماه‌های گذشته رسید و بالاترین قیمتی که برای اهن الات کشور اعلام شد، مربوط به ماه گذشته می‌باشد. در حال حاضر نیز قیمت اهن الات تا حد بسیاری شبیه به قیمت ها در تیرماه است و اگر شیب قیمت ها روند کند تری را به خود نگیرد، شاهد افزایش قیمت بیشتری نسبت به ماه قبل خواهیم بود.

در شرایط فعلی بازار که اکثر خریداران با بسته شدن فروش و قیمت هایی که در هر لحظه بیشتر می شوند مواجه هستند، تصمیم گیری برای خرید بسیار سخت شده است اما آنچه که روشن و مسلم است، شیب قیمت هاست که بصورت ساعتی و روزانه بیشتر می شوند.

هرچند که با افزایش قیمت ها تعداد معاملات نیز بیشتر شده اما همچنان نمی توان این افزایش قیمت ها را حرکتی برای خارج شدن بازار از رکود دانست. قیمت تیرآهن در چند روز اخیر حدود ۱۰ الی ۲۰ هزار تومان افزایش و قیمت میلگردها حدود ۱۰۰ الی ۱۵۰ تومان افزایش داشته است. در رابطه با قیمت نبشی ها می توان اعلام کرد که قیمت نبشی و ناودانی ها نیز ۱۰۰ الی ۱۴۰ تومان افزایش داشته است. قوطی و پروفیل نیز افزایش قیمتی حدود ۲۰ الی ۵۰ تومانی داشت. قیمت ورق های سیاه نیز حدود ۴۰ تومان در هر کیلو افزایش داشت. 

در شرایط کنونی بسیار بعید می رسد که اهن بتواند در بازار رقابتی بشود، دلیل این امر می تواند رانت و بورسی که در کشور وجود دارد باشد. اما نکته ای که باید به آن توجه نمود این است که با افزایش قیمت اهن در کشور، شاهد افزایش قیمت خودرو و لوازم خانگی خواهیم بود. افزایش قیمت ها در بازار اهن می تواند سایر بازار ها را تحت شعاع خود قرار بدهد و این موضوع که شیب قیمت ها در بازار اهن الات تند است، خبر خوبی برای اقتصاد کشور نیست. این موضوع نه تنها که باعث بهبود بازار نمی شود، بلکه باعث رکود بیشتر در دیگر بازار های کشور نیز می شود. همچنین قابل ذکر است که افزایش قیمت اهن می تواند یک دلیل بسیار مهم برای شدت یافتن رکود در بازار مسکن باشد. 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *