نخستین رشد هفتگی طلا در یک ماه

 

چهارشنبه رشد

شاخص دلار روز چهارشنبه رشد اندکی داشت اما نتوانست جلوی رشد طلا را بگیرد چراکه داده‌های خوب از اقتصاد چین به کمک فلز زرد آمد. از آنجا که چین بزرگ‌ترین مصرف‌کننده طلا در جهان است، داده‌های خوب از اقتصاد آن باعث شد اونس در سومین روز کاری هفته به اوج دو هفته‌ای برود. دیگر عامل رشد روز چهارشنبه، رشد روزهای دوشنبه و سه‌شنبه بود که بخشی از قدرت فنی طلا را به این کالای گرانبها بازگردانده بود.اونس روز چهارشنبه تا قیمت ۱۲۷۲ دلار هم بالا رفت اما در نهایت با ۷ دلار رشد نسبت به قیمت نهایی روز سه‌شنبه، روی عدد ۱۲۶۹ دلار ایستاد. مهم‌ترین دلیل این رشد اعلام رشد ۷/ ۶ درصدی دومین اقتصاد بزرگ جهان در سه ماه سوم سال‌جاری میلادی در مقیاس سال به سال بود. این داده همسو با انتظارات اما در هر حال خوب بود. نکته دیگر اینکه اقتصاد چین در سه ماه دوم سال نیز به همین میزان رشد کرده بود. چین چهارشنبه همچنین گزارش داد که خرده‌فروشی‌اش در ماه سپتامبر ۷/ ۱۰ درصد رشد کرده است. این داده نیز همسو با انتظارات اما بسیار خوب بود. تولید صنعتی چین هم در ماه نهم ۲۰۱۶ رشدی ۱/ ۶ درصدی را ثبت کرده است. این رقم اندکی کمتر از انتظارات بود، اما داده‌های چهارشنبه چین درمجموع نشان دادند که نگرانی‌ها درباره وضعیت اقتصاد این کشور تا حدی کاهش یافته است. دیگر خبر روز چهارشنبه این بود که شورای جهانی طلا اعلام کرد کاهش قیمت‌های فلز زرد باید تقاضای فیزیکی چین را بالا ببرد. دیگر عامل کمک‌کننده به طلا در این روز رشد بهای نفت خام بود که از قیمت ۵۱ دلار برای هر بشکه فراتر رفت.

 

پنج‌شنبه افت

اما اونس طلا روز پنج‌شنبه ۴ دلار ارزان شد. اونس در چهارمین روز کاری هفته تا اوج جدید دو هفته‌ای ۱۲۷۳ دلار بالا رفت، اما بعد تحت‌فشار رشد شاخص دلار به میانه محدوده ۱۲۶۰ دلار بازگشت. همزمان با رشد شاخص دلار، بهای نفت خام هم دراین روز افت کرد تا هر دو عامل خارجی مهم در بازار فلزهای گرانبها به ضرر فلز زرد کارکرده باشند. روز پنج‌شنبه بزرگ‌ترین اقتصاد جهان داده‌هایی را منتشر کرد که یکدست نبودند. داده‌های بد میزان مطالبات هفتگی بیمه بیکاری آمریکا اندکی باعث رشد طلا شد، با این همه رشد شاخص دلار که نتیجه تعدیل روند بازار ارز بود، مانع انتفاع طلا شد. مهم‌ترین اتفاق روز دست نخورده ماندن سیاست پولی بانک مرکزی اروپا بود که البته مورد انتظار بازار بود. فعالان بازار بیشتر در انتظار نشست شورای حکام این بانک در ماه دسامبر هستند، همان ماهی که در آن کمیته بازار آزاد فدرال‌رزرو هم ممکن است دست به انقباض پولی بزند.

 

روز آخر

اما تحت‌فشار ماندن اونس در آخرین روز هفته جای تعجب نداشت؛ چراکه شاخص دلار صبح جمعه به اوج ۷ ماهه بازگشت. همزمان ثبات بازارهای سهام نیز درحال ثبت نخستین هفته رشد بورس‌های جهانی در ۴ هفته گذشته بود. هر دو این عوامل طلا را تحت‌فشار قرار دادند. به همین دلیل قیمت شروع روز جمعه پایین‌تر از قیمت نهایی روز پنج‌شنبه بود و گرچه پس از آن اونس نوسان‌های افزایشی به‌دلیل علاقه به خرید در قیمت‌های پایین را تجربه کرد، در ادامه روز نیز تحت‌فشار ماند. با این همه روز گذشته یک عامل فنی مهم یار طلا بود و آن اینکه فلز زرد در حال ثبت نخستین هفته رشد خود در یک ماه گذشته بود، آن هم در شرایطی که دلار و بورس رو به رشد داشتند. رشد روز گذشته دلار عمدتا ناشی از افت یورو بود. افت یورو نیز نتیجه ثبات سیاست پولی بانک مرکزی اروپا بود. بانک مرکزی اروپا درها را به روی تحریک بیشتر در ماه دسامبر باز نگه داشته و این به معنای ادامه ضعف یورو خواهد بود. ماریو دراگی، رئیس بانک مرکزی اروپا روز پنج‌شنبه احتمال کاهش برنامه ۷/ ۱ تریلیون یورویی خرید دارایی را رد کرده بود.

 

فرصت فروش

در حالی که اونس در هفته گذشته از قیمت ۱۲۵۰ دلار فاصله گرفت، تحلیلگران اقتصادی بر این باورند که بهترین فرصت برای فروش ذخایر طلا افزایش قیمت به بیش از ۱۲۹۰ تا ۱۲۹۵ دلار خواهد بود.

به گزارش سایت طلا به نقل از پایگاه اینترنتی «بیزینس لاین»، استراتژیست‌های اقتصادی بر این باورند که بهترین فرصت برای فروش ذخایر طلا در شرایط فعلی زمانی خواهد بود که قیمت هر اونس طلا به بیش از ۱۲۹۰ تا ۱۲۹۵ دلار افزایش یابد. تحلیل تکنیکال نیز نشان می‌دهد که سطح حمایتی قیمت طلا در کوتاه‌مدت ۱۲۵۰ دلار است و اگر این سطح شکسته شود قیمت این فلز زرد تا ۱۲۱۰ و سپس ۱۱۷۰ دلار کاهش خواهد یافت. سطح مقاومتی قیمت طلا نیز در شرایط فعلی ۱۲۸۵ دلار است و اگر این سطح شکسته شود قیمت طلا تا ۱۳۰۵ و سپس ۱۳۳۰ دلار افزایش خواهد یافت. موسسه تحقیقات اقتصادی «ژنگ جین» در چین نیز اعلام کرد سیاست‌های انبساطی پولی اروپا و انتشار آمارهای مثبت اقتصادی در آمریکا تاثیر زیادی بر افت مجدد قیمت طلا داشته است ولی فعلا به‌نظر می‌رسد سطح حمایتی قیمت طلا در کوتاه‌مدت ۱۲۳۰ دلار و سطح مقاومتی آن نیز ۱۲۸۰ دلار خواهد بود.

از سوی دیگر موسسه سرمایه‌گذاری «سوسدن» در تازه‌ترین گزارش خود پیش‌بینی کرده است قیمت جهانی هر اونس طلا در سه ماه پایانی امسال بین ۱۲۳۰ تا ۱۴۲۰ دلار نوسان کند. به گزارش پایگاه اینترنتی «بولیون دسک»، موسسه سرمایه‌گذاری سوسدن اعلام کرد: «بازار طلا در شرایط کنونی نگران سیاست‌های پولی فدرال‌رزرو آمریکا به‌خصوص وضعیت نرخ بهره تا پایان امسال است و قیمت هر اونس طلا در سه ماه پایانی امسال بین ۱۲۳۰ تا ۱۴۲۰ دلار در نوسان خواهد بود.»

بر اساس این گزارش موسسه سوسدن در ادامه پیش‌بینی کرده است که روند صعودی قیمت طلا که از اواخر ۲۰۱۵ آغاز شده احتمالا در سال ۲۰۱۷ نیز ادامه خواهد یافت. قیمت طلا در ۹ ماه نخست ۲۰۱۶ میلادی با رشد بیش از ۲۰ درصدی روبه‌رو شده است و به نظر می‌رسد نگرانی‌های مربوط به اوضاع اقتصادی جهان و نرخ بهره منفی اعلام شده از سوی بانک‌های مرکزی بزرگ موجب خواهد شد تا روند صعودی قیمت طلا طی ماه‌های آینده نیز ادامه یابد. گرچه فدرال‌رزرو آمریکا قصد دارد نرخ بهره را احتمالا در نشست دسامبر افزایش دهد ولی کارشناسان اقتصادی بر این باورند که نرخ بهره واقعی در اقتصاد آمریکا همچنان منفی خواهد بود و این مساله به نفع قیمت طلا است. انتظار می‌رود بانک‌های مرکزی بزرگ جهان نیز در ماه‌های آینده به خرید طلا ادامه دهند. ۱۴ درصد تقاضای جهانی طلا مربوط به خرید بانک‌های مرکزی است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *