همکاری عربستان و روسیه برای جلوگیری از افت قیمت نفت

روسیه و عربستان سعودی قصد دارند در تلاشی مشترک جلوی ادامه کاهش نفت را بگیرند. دو کشور در جریان نشست گروه ۲۰ تصمیم به ایجاد کارگروهی برای همکاری با یکدیگر گرفته‌اند.

خالد الفالح، وزیر نفت عربستان سعودی و آلکساندر نواک همتای روسی او دوشنبه (۵ سپتامبر/ ۱۵ شهریور) در نشست گروه ۲۰ در شهر هانگژو در چین اعلام کردند که دست به همکاری‌هایی در عرصه بازار نفت خواهند زد که هدف آن ایجاد ثبات در بازار نفت است. این اقدامات به گفته این دو می‌تواند در عین حال بر مبنای تلاش‌هایی به منظور محدود کردن تولید نفت در بازار لبریزشده نفت در جهان باشد.

با اعلام این خبر، ظهر دوشنبه بهای یک بشکه نفت برنت دریای شمال ۱٫۵ درصد افزایش یافت و به ۴۷٫۵۶ دلار رسید. این افزایش اما با ابراز نظر وزیر نفت عربستان سعودی متوقف شد. او گفت ثابت نگه داشتن سطح تولید نفت تنها یکی از راهکارهای مورد نظر است و در حال حاضر اقدامی ضروری نیست.

بهای نفت دریای شمال برای هر بشکه در تابستان ۲۰۱۴ بیش از ۱۰۰ دلار بود. تا ژانویه سال ۲۰۱۶ بهای نفت تا زیر ۳۰ دلار برای هر بشکه نیز تنزل کرد.

روسیه برخلاف عربستان سعودی به سازمان اوپک تعلق ندارد. آخرین توافق میان دو کشور در زمینه مسائل نفتی مربوط به ۱۵ سال پیش می‌شود. آن زمان نیز روسیه با اعضای اوپک برای کاهش سقف تولید نفت موافقت کرد، بدون آن که به آن عمل کند. در حال حاضر کاهش بهای نفت بیش از هر چیز کشورهای ایران و روسیه را تحت فشار قرار داده است.

کشورهای عضو اوپک در نشست ماه ژوئن امسال نتوانستند به توافقی بر سر سقف تولید نفت برسند. کارشناسان معتقدند که اختلافات میان عربستان سعودی و ایران مانع از رسیدن به هرگونه توافقی می‌شود. نشست بعدی اوپک در ماه جاری در الجزایر برگزار می‌شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *