واحدهای نقلی ارزان در شرق و جنوب تهران + جدول

تازه‌ترين آمارهاي بانك مركزي از تحولات بخش مسكن تهران نشان مي‌دهد حدود ۱۰٫۱ از معاملات صورت گرفته در حوزه مسكن مربوط به واحدهای مسكوني با متراژ كمتر از ۵۰ متر است. براساس آمار تير ماه، واحدهاي مسكوني با زيربناي «۶۰ تا ۷۰» مترمربع با بيشترين سهم ۱۵٫۷ درصد، واحدهاي داراي زيربناي «۷۰ تا ۸۰» و «۵۰ تا ۶۰ » متر مربع به ترتيب با ۱۳٫۷ و ۱۳٫۲ درصدي در رتبه‌هاي بعدي قرار دارند.

در اين ميان، اگرچه سهم واحدهاي مسكوني كوچك‌تر از ۵۰ متر در ميان حجم ساير معاملات چندان پررنگ نيست اما با توجه به حركت جامعه به ويژه جوانان به سمت فردگرايي، بالا بودن قيمت مسكن و مناسب بودن بهاي واحدهاي كوچك متراژ، اينگونه واحدها طرفداران خاص خود را دارند بر همين اساس روزنامه «تعادل» در جديدترين پرونده حوزه راه و شهرسازي به ارزيابي و تحليل قيمت واحدهاي مسكوني كوچك‌تر از ۵۰ متر پرداخته است.

گزارش ميداني “روزنامه تعادل” كه از بررسي فايل‌هاي موجود در سايت رسمي ايران فايل در ۵ منطقه تهران(شمال، مركز، غرب، شرق و جنوب) به دست آمده است، نشان مي‌دهد كه واحدهاي كوچك متراژ به ندرت در مركز و شمال تهران مشاهده مي‌شوند اما در مناطق شرقي و جنوبي به وفور يافت مي‌شوند همچنين قيمت‌ها در شمال و غرب تهران بيش از ساير مناطق است اما در مناطق شرقي و جنوبي ارزان‌ترين واحدها را مي‌توان يافت.

شمال

چنانچه قصد خريد واحد مسكوني كوچك متراژ را داريد، مناطق شمالي تهران گزينه‌هاي خوبي در اين زمينه نيستند و بررسي‌هاي ميداني«تعادل» حاكي از آن است كه در مناطقي مانند اقدسيه، آجودانيه، كامرانيه و… يا موردي يافت نمي‌شود يا اينكه آگهي فروش مغازه يا واحدي تجاري با متراژ زير ۵۰ متر درج شده البته در مناطقي مانند ظفر و‌ دربند در شمال تهران، تعداد واحدهاي آپارتماني كوچك‌تر از ۵۰ متر به خوبي يافت مي‌شود. براي خريد يك واحد مسكوني نوساز ۴۵ متري در نياوران كه متري ۱۰ميليون تومان قيمت‌گذاری شده است بايد ۴۵۰ ميليون تومان هزينه كنيد. در منطقه زعفرانيه، يك واحد مسكوني ۳۵ متري با قيمت هر مترمربع ۱۴ميليون تومان ۴۹۰ ميليون تومان به فروش مي‌رود اما اگر قصد خريد يك واحد كوچك متراژ ۵۰ متري در ونك با سن بناي ۱۲ سال و قيمت هر متر مربع ۸ ميليون تومان را داريد بايد ۴۰۰ ميليون تومان در چنته داشته باشيد. در منطقه ظفر نيز يك واحد ۴۰ متري نوساز كه ارزش هر مترمربع آن ۷ ميليون تومان است با قيمت ۲۸۰ ميليون تومان قيمت‌گذاري شده است.

     5syd34tkgw38ji1dz5pm.png

غرب

 در غرب تهران در مناطقي مانند سعادت آباد شايد چند واحد آپارتماني يافت شود اما در شهرك غرب و گيشا به ندرت مي‌توان واحد مسكوني كوچك متراژ پيدا كرد و تمام واحدهاي زير ۵۰ متر، تجاري و اداري هستند. در مناطقي مانند شهران و كن واحدهاي كوچك متراژ به راحتي يافت مي‌شود براي خريد يك واحد مسكوني نوساز با متراژ ۳۳مترمربع در سعادت آباد ‌بايد براي هر مترمربع ۸ ميليون و ۴۸۰ هزار تومان هزينه كنيد و در اين ميان قيمت كل واحد ۲۸۰ ميليون تومان مي‌شود.

در منطقه مرزداران يك واحد مسكوني ۴۷ متري نوساز با ارزش متري ۷ميليون و ۲۰۰ هزارتومان ۳۳۸ ميليون و ۴۰۰ هزار تومان به فروش مي‌رسد. در منطقه صادقيه كه نسبت به سعادت آباد و مرزداران قيمت مسكن ارزان‌تر است براي خريد يك واحد ۴۵ متري با عمر بناي ۲۰ سال بايد ۲۰۰ ميليون تومان هزينه كنيد كه بر همين اساس قيمت هرمترمربع آن ۴ ميليون و ۴۴۴ هزار تومان مي‌شود. اگر به دنبال خريد مسكن در منطقه شهران هستيد براي يك واحد مسكوني ۴۷ متري كه ۱۳ سال از زمان ساخت آن مي‌گذرد بايد براي هر متر ۳ ميليون و ۷۵۰ هزار تومان هزينه كنيد و در كل ۱۷۶ميليون براي خريد اين واحد پرداخت كنيد.

    wsbmldprx8b7fmtvbfz.png

مركز

توانير، سپهبد قرني و بخارست ازجمله مناطقي هستند كه واحدهاي كوچك متراژ كمتر از ۵۰ متر در آنها وجود ندارد. در ساير مناطق مركزي هم فايل واحدهاي تجاري بيشتر از واحدهاي مسكوني است. به عنوان نمونه در خيابان سپهبد قرني يك واحد مسكوني با سن بناي ۶ سال و متراژ ۴۹متر مربع ۲۴۹ميليون تومان به فروش گذاشته شده كه با يك حساب سرانگشتي مشخص مي‌شود قيمت هر مترمربع اين واحد ۶ ميليون تومان است. يك واحد مسكوني ۴۴متري نوساز در منطقه انقلاب با قيمت متري ۳ميليون و ۴۰۹هزار تومان ۱۵۰ميليون تومان به فروش مي‌رود. در منطقه هفت تير نيز يك واحد مسكوني با عمر ۱۷سال و متراژ ۵۰ متري ۴ميليون و ۶۰۰ هزار تومان و با قيمت كل۲۳۰ميليون تومان به فروش گذاشته شده است. در خيابان كارگر جنوبي، يك واحد مسكوني با سن بناي ۱۲سال و متراژ ۴۱متر ۱۶۴ميليون تومان به فروش مي‌رود كه با يك حساب سرانگشتي مشخص مي‌شود متري ۴ميليون تومان قيمت‌گذاري شده است.

 
     
knuc7cwqs2wzhh6g2nz5.png

شرق

اگرچه در مناطق شمال شرقي پايتخت مانند مناطق شمالي و شمال غربي واحدهاي كوچك متراژ كمياب هستند و در مناطقي مانند هروي، لويزان و شيان به سختي مي‌توان واحدهاي كوچك‌تر از ۵۰ متر پيدا كرد اما در مناطق شرقي و جنوب شرقي ازجمله پيروزي، سبلان و نيرو هوايي واحدهاي كوچك متراژ به راحتي خريد و فروش مي‌شوند.  در منطقه هروي، يك واحد مسكوني ۵۰ متري با عمر بناي ۱۵سال كه هر مترمربع آن ۵ ميليون و ۵۰۰ هزار تومان است با قيمت ۲۷۵ ميليون تومان به فروش مي‌رود. در خيابان هنگام نيز يك واحد كوچك ۵۰ متري با سن بناي ۷ سال متري ۴ ميليون و ۵۰۰ هزار تومان قيمت‌گذاري شده و ۲۲۵ ميليون تومان به فروش مي‌رود. يك واحد مسكوني۴۲متري و نوساز در منطقه سبلان با متري ۳ ميليون تومان ۱۲۶ميليون تومان قيمت‌گذاري شده است. در منطقه پيروزي نيز يك واحد نوساز ۴۷ متري كه ارزش هر متر آن ۳ميليون و ۱۰۰هزار تومان است ۱۴۵ميليون و ۷۰۰ هزار تومان به شما فروخته مي‌شود.


     j9to7uy0d4ftiz41ann.png

جنوب

مناطق جنوبي تهران بورس واحدهاي كوچك متراژ و ارزان است. در منطقه مسعوديه، يك واحد مسكوني ۵۰ متري كه ۲۰سال از ساختش مي‌گذرد و متري ۲ميليون و ۱۰۰هزار تومان قيمت‌گذاري شده با ارزش ۱۰۵ميليون تومان به فروش مي‌رود. در منطقه خزانه يك واحد مسكوني با متراژ‌ ۳۸متر و ارزش هر متر ‌۲ميليون و ۶۰۰ هزارتومان ۹۸ميليون تومان به فروش مي‌رود. يك واحد مسكوني۴۵متري با عمر بناي ۴سال در سه راه آذري با قيمت متري ۲ميليون و ۱۰۰هزارتومان ۹۴ميليون و ۵۰۰ هزار تومان فروخته مي‌شود. در منطقه عبدل آباد تهران نيز يك واحد مسكوني ۳۸متري با عمر بناي ۵سال و ارزش متري ۲ميليون و ۵۰۰ هزارتومان ۹۵ميليون تومان قيمت‌گذاري شده است.

       nhdeay4wk30nsmzcwh25.png


بازار واحدهاي كوچك متراژ در شهرستان‌ها

با توجه به آنكه در شهرستان‌ها متراژ واحدهاي مسكوني بيشتر از تهران است، معيار سنجش واحدهاي كوچك متراژ در اين بررسي كمتر از ۷۰متر مربع انتخاب شده و بر همين اساس قيمت واحدهاي كوچك متراژ دو شهر مشهد و اصفهان به عنوان دو شهر بزرگ كشور مورد بررسي قرار گرفته است.

     bfvmsuohdqmoztikn0k9.jpg

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *