واکنش های انتقادی به خودروی امام جمعه ایلام + تصویر

در حالی که اقدامات مثبت برخی از ائمه جمعه مورد توجه رسانه های اجتماعی و مردم قرار گرفته، انتشار تصاویری از خودروی استفاده شده توسط امام جمعه ایلام، انتقاد مردم و فعالان شبکه های اجتماعی را برانگیخته است. هنوز حافظه مردم دستور امام جمعه مردمی تبریز و در ادامه آن برخی دیگر از ائمه جمعه برای برداشته شدن میله های میان مردم و مسئولان در نمازهای جمعه و حضور برخی ائمه جمعه را در فعالیت های مردمی یا استقبال امام جمعه موقت اهواز از اعتراضات کارگران در نماز جمعه اخیر این شهر به یاد دارد.

همین دیروز نیز حجت الاسلام آل هاشم امام جمعه تبریز به سلف دانشجویی رفت و با آن ها ناهار خورد. چندی قبل نیز تصاویری از امام جمعه بهاباد منتشر شد که وی را بر سر سفره کارگران و کشاورزان و ملبس به لباس کار نشان می داد.

همچنین خبری که درباره زندگی امام جمعه سرپل ذهاب در چادر و در میان زلزله زدگان غرب کشور منتشر شد،  باعث توجه مردم به کارکرد اصلی روحانیت و نهاد امامت جمعه در همراهی و همدلی با مردم در حوادث مختلف شد. اما با وجود فراوانی این گونه خبرهای مثبت،  چند روزی است انتشار تصاویری از خودروی «پرادو»ی  استفاده شده توسط امام جمعه ایلام و برخی اظهارات او در خطبه های نمازجمعه، مورد انتقاد مردم و شبکه های اجتماعی قرار گرفته است. آن گونه که روزنامه جوان نقل کرده است، حجت الاسلام لطفی در خطبه های نمازجمعه خود در سخنانی اهانت به جایگاه نماز جمعه را اهانت به رهبری و قابل پیگیری خوانده و گفته است: «توصیه می‌کنم به این جایگاه که مین‌گذاری است، نزدیک نشوید و چنان چه نزدیک شوید، با مین به هلاکت خواهید رسید!»

ماجرای تذکر رهبر انقلاب درباره حرمت استفاده از خودروهای لوکس برای روحانیون

آن گونه که نشریه خط حزب ا… وابسته به دفتر حفظ و نشر آثار آیت ا… خامنه ای در بهمن سال گذشته منتشر کرده بود، رهبر انقلاب در یکی از جلسات درس خارج فقه خود، ضمن انتقاد از استفاده خودروهای لوکس توسط برخی روحانیون به صراحت این موضوع را حرام اعلام کرده بودند. براساس این گزارش، حضرت آیت ا… خامنه‌ای در ابتدای درس خارج فقه خود پس از بیان حدیثی اخلاقی با اشاره به حرام بودن استفاده از خودرو‌های گران قیمت برای روحانیون و طلاب فرمودند نامه‌ای دریافت کرده‌اند که در آن نوشته شده بعضی از افراد حاضر در درس، با خودروهای گران‌قیمت ۲۰۰ میلیونی تردد می‌کنند. سپس رهبر معظم انقلاب اسلامی اضافه کردند: حرمت اسراف برای همه است، هر کسی در هر حدّی چه غنی، چه متوسط یا فقیر ممکن است اسراف کند و اسراف، عمل حرام است. این خودروهای گران‌قیمت حرام است. معظم‌له با اشاره به وجود برخی جهات امنیتی و حفاظتی برای استفاده از خودروی گران‌قیمت گفتند: توجه کنید! عمل، ورع، اجتهاد، زهد، بی‌رغبتی، نرفتن به دنبال زخارف مادی و زیبایی های ظاهریِ زندگی، وظیفه‌ اصلیِ ماست.

واکنش فعالان شبکه های اجتماعی به اقدامات اخیر امام جمعه ایلام

با این حال آن گونه که رسانه ها گزارش داده اند اعتراض به عملکرد امام جمعه تنها به خودروی مورد استفاده اش منحصر نبوده و پیشتر هم مراسم ولیمه تولد نوه او که با حضور تعدادی از فوتبالیست ها و بازیگران برگزار شده بود، موجی از انتقاد را به همراه داشته است. در این میان، این بار هم فعالان شبکه های اجتماعی که کمتر سوژه ای را برای بحث و تبادل نظر از دست می دهند، این موضوع را محملی برای تحلیل و مطالبه خود قرار دادند. محمد صالح مفتاح مدیر مسئول پایگاه خبری فردا در توئیتی نوشت: «امام جمعه ایلام اگر خودش هم استعفا نکند، نمازجمعه اش محل شبهه است. در استان ایلام که محروم‌ترین استان کشور است و بالاترین نرخ خودکشی را دارد، اشرافی گری امام جمعه شرم‌آور است!»

محسن مهدیان فعال رسانه ای اصولگرا هم در توئیتی تصریح کرد: «توهین امام جمعه ایلام به منتقدان بدتر از اشرافی گری است. این یعنی قصور نبوده وتقصیر است. سهو جاهلانه نبوده و امر عامدانه است. یعنی به کار بستن منبر نماز جمعه برای انهدام شعارهای انقلاب خمینی. امروز فرصت تاریخی برای آقای حاج علی اکبری است. کمترین مطالبه عزل است.» صادق نیکو از دیگر فعالان اصولگرای شبکه های اجتماعی در مطلبی در این باره تأکید کرد: «قاعدتا نماینده ولی‌فقیه در هرجایی باید اشبه‌الناس خُلقاً و منطقا به ولی‌فقیه در همان‌جا باشد! اگر نیست حتما اشتباهی است!» سید امیر سیاح از دیگر چهره های فعال شبکه های اجتماعی و مدیر گروه اقتصاد شبکه اول سیما  نوشت: «تصاویر پسر امام جمعه ایلام از پدر را با حیرت دیدم و امیدوار بودم دروغ باشد ولی نیست! آقای لطفی باید بین خودروی لوکس و مهمانی های خانوادگی پرخرج با امامت جمعه، یکی را انتخاب کند و اگر نمی خواهد از پرادو سواری دست بردارد، باید فوری از نمایندگی ولی فقیه و امامت جمعه ایلام استعفا دهد.»

فرد دیگری هم در توئیتی نوشت: «یک امام جمعه می شه آقای آل هاشم که با تاکسی و اتوبوس تردد می کنه. یک امام جمعه می شه امام جمعه گناباد که سر سفره کارگر میشینه. یک امام جمعه می شه امام جمعه کرج که مستقیم با مردم رو در رو حرف می زنه. یک امام جمعه هم می شه امام جمعه ایلام که با پرادو تردد می کنه و برای نوه اش جشن می گیره!» محمد سعید احدیان مدیر مسئول روزنامه خراسان هم در صفحه توئیتر خود تأکید کرد: «در حالی که از امامان‌جمعه مرتب  خبر خوب می‌رسد (تبریز،سرپل‌ذهاب،تهران،ورامین و…) امام جمعه ایلام تمام ائمه جمعه را زیر سوال برد. لازم است دیگر امامان جمعه در  خطبه‌ هفته بعد از کار وی اعلام برائت کنند و خواستار استعفای وی شوند تا این لکه سیاه از دامن این نهاد مقدس پاک شود.» رضا حاتمی وفا از فعالان شبکه های اجتماعی هم نوشت: «یکی می شه امام جمعه سر پل ذهاب و دو ماه تو چادر می‌خوابه و کانکسش رو هم می ده به نیازمندها، یکی می شه #امام_جمعه_ایلام که پرادو سوار می شه و پسرش لاکچری می‌چرخه»

توضیحات دفتر امام جمعه ایلام

با این حال رئیس دفتر امام جمعه ایلام در گفت وگو با «فردا» درباره انتقادات مطرح شده گفت: «طبق قانون، خودرویی که امام جمعه در شهر دارد، پژو است و چون مناطق ما کوهستانی است برای سفر به اطراف و مناطق کوهستانی، هر مدیر کلی یک خودرو هم برای این گونه موارد دارد و این خودروی پرادو هم داخل شهر استفاده نمی‌شود.»  «یگانه» درباره قیمت این خودرو گفت: «منتقدان و افرادی که سروصدا کردند تهمت زدند که ارزش خودرو ۴۰۰ میلیون تومان است در حالی که فکر می‌کنم ارزش این خودرو ۸۰ تا ۹۰ میلیون تومان باشد.»

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *