پنتاگون کشته شدن سخنگوی داعش را با قطعیت تأیید کرد

خبرگزاری فرانسه صبح سه‌شنبه (۱۳ سپتامبر / ۲۳ شهریور) گزارش داد که وزارت دفاع آمریکا، پس از تحقیقات و بررسی‌های دقیق، بیانیه‌ای به منظور تأیید کشته شدن ابو محمد عدنانی، سخنگوی داعش در سوریه، منتشر کرده است.

پیتر کوک، سخنگوی پنتاگون اعلام کرد که اکنون می‌توان “با قطعیت” گفت که ابو محمد عدنانی در ماه گذشته در جریان حمله‌ای در سوریه کشته شده است. سخنگوی وزارت دفاع آمریکا عدنانی را “سرکرده مبلغان”، “جذب کننده نیروهای تازه” در گروه “دولت اسلامی” و “طراح عملیات داعش در کشورهای دیگر” خواند.

آنگونه که در بیانیه پنتاگون آمده است، عدنانی هنگامی که در یک خودرو در حرکت بوده، هدف موشک یک پهپاد آمریکایی قرار گرفته است.

وزارت دفاع آمریکا در بیانیه‌ خود همچنین اشاره کرده که مسئولان داعش در عرصه‌های مالی و برنامه‌ریزی‌های نظامی نیز هدف حملات پیروزمندانه پهپادهای آمریکایی بوده‌اند. سخنگوی پنتاگون تصریح کرد که داعش با توجه به این تلفات “به سختی می‌تواند کار و برنامه‌های خود را پیش برد”.

طبق اطلاعات سازمان‌های امنیتی و جاسوسی غرب، عدنانی به طور مستقیم در برنامه‌ریزی سوءقصدهای داعش در اروپا، از جمله در پاریس، بروکسل و فرودگاه استانبول، سهیم بوده است. دولت آمریکا پاداشی نقدی بالغ بر ۵ میلیون دلار برای دستگیری او تعیین کرده بود.

ابو محمد عدنانی

اختلاف نظر واشنگتن و مسکو

حدود دو هفته پیش (۳۰ اوت) خبرگزاری “اعماق”، وابسته به داعش در سایت خود خبر کشته شدن ابو محمد عدنانی را منتشر کرده بود. در آن زمان آمریکا و روسیه بر سر کم و کیف کشته شدن عدنانی اختلاف نظر پیدا کردند.

ارتش آمریکا در آن هنگام تنها اعلام کرد که نظامیان این کشور در پی حمله‌ای دقیق به ابومحمد عدنانی در نزدیکی شهر شمالی “الباب” در سوریه موفق به کشتن او شده‌اند.

اما روسیه نیز همین ادعا را مطرح ساخت. وزارت دفاع روسیه هم به سهم خود اعلام کرد که روز سه‌شنبه (۹ شهریور / ۳۰ اوت) یک جنگنده سوخوی مدل ۳۴ روسیه به یک کاروان ۴۰ نفره از اعضای جریان تروریستی “دولت اسلامی” در منطقه “مرات” در حلب حمله کرده و ابومحمد عدنانی که در این کاروان ۴۰ نفره بوده، کشته شده است.

مقامات وزارت دفاع آمریکا ضمن رد گزارش روسیه در این ارتباط ادعای روسیه در باره کشتن سخنگوی داعش را یک “شوخی” خوانده بودند.

عدنانی یکی از چهر‌ه‌های مخوف داعش محسوب می‌شد. او همواره مخالفان این گروه را با پیام‌های صوتی خود در اینترنت تهدید می‌کرد. او همان کسی بود که در سال ۲۰۱۴ در یک پیام رادیویی تاسیس “خلافت اسلامی” را اعلام و ابوبکر بغدادی را به عنوان “خلیفه” معرفی کرده بود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *