بورس تهران در پایان معاملات روز دوشنبه

معامله‌گران بورس تهران با پایان اصلاح قیمت‌ها در اغلب گروه‌های پیشرو و با تداوم حمایت حقوقی‌ها امروز شاهد سبزپوش شدن دسته‌جمعی نماگرهای منتخب این بازار بود، هرچند که حجم معاملات امروز چنگی به دل نمی‌زد.

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران (تدپیکس) در پایان معاملات امروز دوشنبه ۱۱ تیرماه ۹۷ با افزایش یک هزار و ۲۴۳ واحدی به رقم ۱۰۹ هزار و ۹۳۷ واحد رسید.

شاخص کل هم ‌وزن اما با افزایش ۶۴ واحدی عدد ۱۸ هزار و ۶۲۵ واحد را به نمایش گذاشت.

شاخص سهام آزاد شناور نیز با افزایش یک هزار و ۴۵۰ واحدی به رقم  ۱۲۰ هزار و ۷۹۲ واحد دست یافت.

شاخص بازار اول اما در حالی با افزایش یک هزار و ۴۳ واحدی به رقم ۸۰ هزار و ۴۹۰ واحد دست یافت که شاخص بازار دوم با افزایش یک هزا ر و ۸۲۲ واحدی عدد  ۲۲۱ هزار و ۳۵۰ واحد را به نمایش گذاشت.

امروز همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) نیز بدون افزایش چندان روی رقم یک هزار و ۲۳۰ واحد متوقف شد.

بر اساس این گزارش، امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی شرکت‌های فولاد مبارکه با ۲۱۴ واحد ، صنایع پتروشیمی خلیج فارس با ۲۱۳واحد و ملی صنایع مس ایران با ۱۱۴ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر برآورد شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند.

در مقابل، معاملات سهام در نماد معاملاتی شرکت‌های  پتروشیمی جم با ۳۸ واحد، پتروشیمی جم با ۳۳ واحد و پتروشیمی پردیس با ۲۶واحد کاهش، بیشترین تاثیرمنفی را در محاسبه این نماگر به دوش کشیدند.

به گزارش فارس، ارزش کل معاملات امروز بورس تهران در حالی به بیش از ۲۶۲ میلیارد و۸۰۰ میلیون تومان نمایش داده شد که ناشی از دست به دست شدن بیش از ۹۵۰ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۶۵ هزار و ۵۵۶ نوبت داد و ستد بود.

طی معاملات امروز نماد معاملاتی شرکت‌های مجتمع صنعتی آرتاویل تایر، فولاد خراسان و حق تقدم خرید سهام آن، صنایع شیمیایی فارس، ایران یاسا تایر و راور، بیمه پارسیان،‌ توسعه سرمایه‌گذاری کشاورزی آرین توسکا، فولاد هرمزگان جنوب، سرمایه‌گذاری ساختمانی اعتمادگستر، بیمه اتکایی ایرانیان، تولید محور خودرو، گروه مپنا و قراردادهای آتی آن، گروه مدیریت سرمایه‌گذاری ایران ارقام از سوی ناظر بازار سهام متوقف و در مقابل نماد معاملاتی شرکت‌های فرآورده‌های غذایی و قند پیرانشهر،‌ حق تقدم خرید سهام شیشه‌سازی مینا، مجتمع صنایع و معادن احیا سپاهان، ایران ارقام، شیرین دارو، حق تقدم خرید سهام ویتانا، حق تقدم استفاده نشده بیمه سرمد، اوراق مرابحه شرکت صنعت غذایی کوروش، شرکت‌های کاشی پارس، شیر پاستوریزه پگاه اصفهان،‌سیمان سپاهان، حق تقدم خرید سهام فنرسازی خاور، فراورده‌های سیمان شرق بازگشایی شدند. 

امروز همچنین آگهی عرضه اولیه سهام پتروشیمی غدیر به روش ثبت سفارش در بازار اول فرابورس برای روز چهارشنبه این هفته منتشر شد. پتروشیمی غدیر در منطقه ماهشهر واقع شده که با پایان دوره معافیت مالیاتی خود باید خوراک مورد نیاز خود را براساس قیمت غیردولتی تامین کند. 

به گزارش فارس،‌ امروز در بازار ۲ بورس تهران که به معاملات درون گروهی سهامداران عمده اختصاص دارد، ۵۰ میلیون سهم بانک تجارت به ارزش ۳ میلیارد تومان به کدهای درون گروهی سهامدار عمده انتقال یافت. در سرمایه‌گذاری گروه توسعه ملی نیز ۲۰ میلیون سهم به ارزش بیش از ۵ میلیارد تومان با معاملات درون گروهی روبرو بود کمتر از ۱۵ میلیون سهم بیمه نوین به ارزش کمتر از ۱٫۵ میلیارد تومان معاملات انتقالی را تجربه کرد.

۱۲ میلیون سهم گسترش نفت و گاز پارسیان به ارزش بیش از ۳ میلیارد تومان از سوی سهامدار عمده تجمیع شد و ۱۱ میلیون سهم آهنگری تراکتورسازی ایران به ارزش کمتر از ۵ میلیارد تومان به کدهای درون گروهی سهامدار عمده منتقل شد؛ همچنین بیش از ۹ میلیون سهم ایران ترانسفو به ارزش بیش از ۵ میلیارد تومان با معاملات انتقالی میان سهامدار عمده روبرو شد. 

براساس این گزارش،‌ امروز بازار سهام در حالی با معاملاتی کم حجم در اغلب نماندهای معاملاتی روبرو بود که به مدد حقوقی‌ها و همچنین اقبال برای جمع‌آوری سهام شرکت‌های معدنی و فولادی، بازار سهام شاهد سبزپوش شدن دسته‌جمعی نماگرهای منتخب خود بود.

با این همه به نظر می‌رسد معامله‌گران بازار سهام با توجه به خبرهای پیش رو در حوزه سیاست‌ خارجی و همچنین اما و اگرهای باقی‌مانده بر سر تعدیل قیمت‌ها در بازار ارز ترجیح می‌دهد ، تا برای اوج‌گیری دوباره در بازار با صبر و حوصله گام بردارد.

احتمال سهمیه‌بندی بنزین با از سرگیری دوباره توزیع کارت‌های سوخت در کنار دور جدید آغاز تحریم‌های امریکا علیه ایران تا دو هفته آینده در حالی است که چهارشنبه این هفته عرضه اولیه سهام پتروشیمی غدیر در فرابورس و در آینده‌ای نزدیک عرضه اولیه پتروشیمی پارس در بورس تهران باعث شده تا تجمیع نقدینگی برای حضور در عرضه‌های اولیه سهام به معاملات کم حجم بازار بینجامد. 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *