تحلیل رویترز از چالش های فدرال رزرو آمریکا برای اتخاذ سیاست های پولی

به گزارش سایت طلا به نقل از پایگاه اینترنتی رویترز، در حالی که فدرال رزرو آمریکا در نشست هفته جاری خود درباره وضعیت نرخ بهره طی ماه های آینده و کاهش تراز مالی ۴٫۲ تریلیون دلاری تصمیم گیری خواهد کرد، تحلیلگران بر این باورند که تصمیم احتمالی بانک مرکزی اروپا و سایر بانک های مرکزی مهم جهان می تواند چالش و مشکل تازه ای برای فدرال رزرو به شمار رود.

بر اساس این گزارش در حالی که فدرال رزرو آمریکا از زمان وقوع بحران مالی ۲۰۰۸ میلادی اقدام به اجرای سیاست های انبساطی پولی و خرید اوراق قرضه کرده است، به نظر می رسد مقام های بانک مرکزی آمریکا قصد دارند اجرای سیاست های سختگیرانه پولی را در اولویت قرار دهند. فدرال رزرو از ابتدای امسال تاکنون ۲ بار نرخ بهره را افزایش داده و احتمالا قصد دارد تا پایان امسال نیز یک بار دیگر نرخ بهره را افزایش دهد.

فدرال رزرو طی سال های گذشته نرخ بهره را پایین نگه داشته تا شرایط لازم برای افزایش رشد و رونق اقتصادی را فراهم کند. فدرال رزرو در نشست ژوئن نرخ بهره را برای سومین بار متوالی در ۶ ماه اخیر افزایش داده است.

به نظر می رسد بانک مرکزی اروپا قصد دارد تا پایان امسال نرخ بهره را افزایش داده و در برنامه خریداری اوراق قرضه تجدید نظر کند.بانک مرکزی کانادا هم طی ماه جاری برای نخستین بار در ۷ سال اخیر نرخ بهره را افزایش داده است.

به نظر کارشناسان اقتصادی، فدرال رزرو آمریکا اکنون منتظر روشن شدن سیاست های پولی سایر بانک های مرکزی بزرگ جهان از جمله اروپا، ژاپن و استرالیا است تا درباره سیاست های پولی خود تصمیم گیری کند.

برخی کارشناسان اقتصادی بر این باورند که تاثیرات مربوط به سیاست های سختگیرانه پولی بانک مرکزی اروپا محدود نخواهد بود. فدرال رزرو در نشست هفته جاری خود تصمیم خواهد گرفت که آیا برنامه کاهش تراز مالی را اغاز کند یا منتظر انتشار آمارهای اقتصادی بیشتری بماند.

برخی تحلیلگران نسبت به تبعات منفی سیاست های پولی سختگیرانه فدرال رزرو بر رشد اقتصادی آمریکا هشدار می دهند.

برخی ناظران نیز معتقدند که فدرال رزرو آمریکا از سپتامبر برنامه کاهش تراز مالی خود را آغاز خواهد کرد. البته متن مذاکرات نشست ژوئن فدرال رزرو نشان می دهد که مقام های این بانک اختلاف نظر زیادی درباره وضعیت کاهش تراز مالی طی ماه های آینده و همین طور افزایش نرخ بهره تا پایان امسال دارند.

نرخ تورم آمریکا در ماه ژوئن به ۱٫۶ درصد رسیده است که این پایین ترین رقم از اکتبر سال گذشته است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *