ترامپ در مجمع جهانی اقتصاد چه هدفی را دنبال می‌کند؟

وضع عوارض گمرکی جدید برای کالاهای خارجی در آمریکا، آن هم یک روز پیش از سفر ترامپ به داووس و شرکت در مجمع جهانی اقتصاد. بازار گمانه‌زنی درباره اهداف احتمالی ترامپ در سفرش به داووس داغ شده است.

مارتین گانزل‌مایر، خبرنگار شبکه یک آلمان، نگاهی داشته است به اهداف احتمالی سفر ترامپ به داووس و شرکت در مجمع جهانی اقتصاد؛ اهدافی که برای بسیاری از نخبگان اقتصاد جهان کماکان در پرده ابهام قرار دارد. مجمع جهانی اقتصاد را تلویحا مکه کسانی می‌‌دانند که بر طبل جهانی‌گردانی می‌کوبند و از دموکراسی لیبرالی دفاع می‌کنند. حال بسیاری می‌پرسند، رئیس جمهور آمریکا با رویکرد ناسیونالیستی که در پیش گرفته، چه پیامی برای این همایش اقتصادی دارد؟

یک روز پیش از سفر

تصادفی نیست که ترامپ یک روز پیش از سفر خود به داووس و شرکت در مجمع جهانی اقتصاد یک جلسه عمومی در “اووال آفیس” (دفتر بیضی) کاخ سفید برگزار می‌کند. ترامپ با همان ماژیک کلفتش زیر فرمان وضع عوارض گمرکی جدید برای کالاهای خارجی و از جمله برای ماشین‌های لباسشویی و تاسیسات مربوط به انرژی خورشیدی را امضا کرد.

ترامپ مثل موارد قبل، به هنگام امضا کردن متن این فرمان خطاب به خبرنگاران گفت که به وعده‌های انتخاباتی خود پایبند است و از شرکت‌های آمریکایی در برابر سیل کالاهایی که با بهایی زیر هزینه تولید از سوی شرکت‌های خارجی روانه بازار آمریکا می‌شوند، حمایت و پشتیبانی می‌کند.

ترامپ گفت: «من جلوی سوءاستفاده از شرکت‌های آمریکایی را خواهم گرفت.»

تداوم معاملات اقتصادی با آمریکا

یکی از تولیدکنندگان ماشین‌های لباسشویی کره جنوبی گفته است که سخنان ترامپ موجب نگرانی او نمی‌شود. این شرکت تصمیم دارد، یک شاخه تولید خود را به آمریکا منتقل کرده و به این ترتیب از پرداخت عوارض گمرکی معاف شود.

ترامپ در عین حال مدعی است که با اصلاحات مالیاتی صورت گرفته، زمینه‌های فعالیت شرکت‌های آمریکایی در خاک آمریکا را تسهیل کرده است. این اصلاحات به باور او باعث خواهند شد که شرکت‌های آمریکایی در خود آمریکا مالیات کمتری نسبت به فعالیت در خارج از کشور پرداخت کنند.

ترامپ در عین حال گفته است که با مسئولان ده شرکت بزرگ آمریکایی بر سر انتقال فعالیت‌هایشان به خاک آمریکا مذاکره کرده است.

ترامپ و پیمان‌های اقتصادی

دولت ترامپ مخالف پیمان‌های تجارت آزاد است. به همین دلیل نیز ترامپ خواستار از سرگیری مذاکره بر سر پیمان تجارت آزاد NAFTA با کانادا و مکزیک شده است. او بر آن است که همین سیاست را در رابطه با همکاری تجاری با کره جنوبی نیز دنبال کند. ترامپ به‌ویژه مایل است تا تراز منفی بازرگانی آمریکا با کشورهایی نظیر چین و آلمان را به سود آمریکا تغییر دهد.

اما اگر ترامپ خواستار چنین سیاستی است، آنگاه پرسیدنی است که به چه دلیل و برای رسیدن به چه هدفی، راهی داووس شده است؟

گری کوهن، مشاور اقتصادی ترامپ در این باره چنین گفته است: « شعار “اول آمریکا” به معنی “تنها آمریکا” نیست. هرگاه اقتصاد ما رشد کند، اقتصاد جهان رشد می‌کند و هرگاه اقتصاد جهان رشد کند، اقتصاد آمریکا رشد می‌کند. آمریکا نیز بخشی از اقتصاد جهان است و این دقیقا همان چیزی است که ترامپ به آن باور دارد.»

مشاور اقتصادی کاخ سفید معتقد است که ترامپ به‌مثابه یک “فروشنده عالی” به داووس می‌رود و بر آن است تا توجه سرمایه‌گذاران را به مزایای فعالیت اقتصادی در آمریکا جلب کند. ترامپ شامگاه پنجشنبه (۲۵ ژانویه / ۵ بهمن) شماری از دست‌اندرکاران اقتصاد اروپا را برای صرف شام دعوت کرده است. دیدارهای سیاسی ترامپ در داووس به گفت‌وگو با ترزا می، نخست وزیر بریتانیا، و همچنین بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، محدود می‌شود و برنامه‌ای برای دیدار او با سیاستمدار دیگری اعلام نشده است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *