تزریق هیجان زیر پوست دلار و طلا

به گزارش سایت طلا به نقل از اقتصادآنلاین  ، در دی ماه سال گذشته با رشد تدریجی نرخ دلار در بازار این ارز برای چهار روز به بالای ۴ هزار تومان هم رسید، اما پس از آن سیر نزولی قیمت‌ها آغاز شد در مدت کوتاهی دلار دوباره در متوسط نرخ خود قرار گرفت. حال چند روزی است که دلار در کنار برخی از ارزهای عمده بازار میل به صعود کرده است، هرچند که تا رسیدن به اوج قیمت در سال‌های قبل فاصله بسیاری دارد.

این درحالی است که در هفته‌های اخیر بخصوص پس از تصمیم فدرال رزرو امریکا برای ثابت نگهداشتن نرخ سود بانکی این کشور، نرخ دلار در مقایسه با سبد ارزهای معتبر جهانی به شدت سقوط کرده است به طوری که دلار به پایین‌ترین ارزش خود در ۱۳ ماه اخیر رسیده است. اما درشرایطی که انتظار می‌رفت که درپی کاهش ارزش دلار در برابر سایر ارزها، نرخ‌گذاری آن در بازار داخلی ایران نیز رو به کاهش بگذارد، عوامل هیجانی و روانی به تقویت آن برخلاف رویه جهانی کمک کرده است.

به دنبال عدم تغییر نرخ بهره بانکی در امریکا، دلار امریکا به کمترین سطح خود در بیش از یکسال اخیر رسید. از روز ششم مرداد ماه جاری به دنبال تصمیم فدرال رزرو امریکا مبنی بر عدم تغییر نرخ بهره بانکی و همچنین روند نزولی تورم در امریکا، ارزش دلار امریکا در برابر ۶ سبد اصلی ارز جهان سقوط کرد و بار دیگر به کمترین سطح خود در ۱۳ ماه اخیر رسید. در همین حال شاخص دلار امریکا در برابر سایر ارزهای اصلی جهان به ۹۳.۲۶ واحد کاهش پیدا کرد که در مقایسه با بیشترین سیر صعودی خود که ۱۰۳.۸۲ واحد بود و در سوم ژانویه سال‌جاری میلادی عنوان بیشترین رقم در ۱۴ سال اخیر را نصیب خود کرده بود، بیش از ۱۰ درصد کاهش نشان می‌دهد. همچنین هر یک دلار امریکا در برابر ۱۱۰.۹۰ ین ژاپن معامله شد که ۲ دهم درصد روند نزولی داشت؛ این در حالی است که هر یورو با ۲ دهم درصد سیر صعودی در مقابل دلار امریکا در برابر ۱.۱۷۵۵ دلار معامله شد و هر پوند انگلیس هم به ۱.۳۱۴۶ دلار کاهش یافت.

ردپای هیجان در رشد نرخ ارز

در بازار آزاد ارز، دلار همچنان به رشد خود ادامه داد و با ۵ تومان رشد به ۳۸۱۲ تومان رسید. درحالی که دلار مرداد ماه جاری را با نرخ ۳۷۷۵ تومان آغاز کرده بود، با یک جهش ۲۱ تومانی از روز چهارم مرداد ماه وارد کانال ۳۸۰۰ تومانی شد، کانالی که تا دیروز کماکان آن را حفظ کرده است و به صورت خزنده رو به بالا می‌رود. البته روزگذشته یورو برخلاف روند صعودی خود در روزهای قبل با افت ۵ تومانی به ۴۵۷۵ تومان رسید. پوند نیزبدون هیچ تغییری بر روی نرخ ۴۹۷۲ تومان ثابت ماند. با این وجود درهم امارات با ۴ تومان رشد خود را به ۱۰۴۴ تومان رساند.

به اعتقاد کارشناسان، پیک سفرهای تابستانی خارجی و تأثیر روانی تحریم‌های جدید امریکا علیه سه کشور روسیه، کره شمالی و ایران مهمترین دلایل ورود دلار به کانال ۳۸۰۰ تومانی است. البته به گفته فعالان بازار، عرضه ارز در این روزها هیچ تغییری نداشته است. رامین مطلوب یکی از صرافان تهران دراین باره  گفت: میزان تقاضای ارز در روزهای اخیر تفاوت معناداری با قبل ندارد و عمده آن را تقاضاهای خرد تشکیل می‌دهد. وی با اشاره به این که هیچ مشکل برای عرضه ارزدر بازار وجود ندارد افزود: درصورتی که تقاضای بیشتری هم در بازار وجود داشته باشد به راحتی قابل تأمین است، بنابراین مشکل از کمبود و عرضه ارز نیست.

عباس شرفی صراف دیگری است که گفت: متغیرهای زیادی در نرخ ارز تأثیر گذار است، اما آنچه در این روزها به افزایش قیمت‌ها منجر شده به عوامل روانی برمی گردد.

به گفته وی بحث اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران که از سوی رئیس جمهوری امریکا مطرح شده مهمترین عاملی است که به رشد قیمت‌ها کمک کرده است. با این وجود همواره در تابستان تقاضای ارز مسافرتی برای سفرهای خارج از کشور نیز افزایش می‌یابد که از آن هم می‌توان به عنوان یکی از علل تأثیرگذار نام برد.

امید طلای جهانی به تداوم رشد

نرخ جهانی اونس طلا ظرف کمتر از یک هفته (۲ تا ۸ مرداد ماه) بیش از ۱۵ دلار افزایش یافته است. در روز دوم مرداد قیمت هر اونس طلا در بازارهای جهانی ۱۲۵۵ دلار بود که با مطمئن شدن سرمایه‌گذاران نسبت به عدم تغییر نرخ بهره بانکی در امریکا به یک باره به ۱۲۶۱ دلار و روزگذشته به ۱۲۷۰ دلار رسید. کاهش ارزش دلار معمولاً خرید طلا را توسط ارزهای غیر از دلار ارزان‌تر می‌کند و با افزایش تقاضا، قیمت در بازار بالا می‌رود. ادوارد میر تحلیلگر اینتل می‌گوید: «هنوز پایانی بر تضعیف ارزش دلار در زمان‌هایی که نمایش ناامنی سیاسی در امریکا وجود دارد نمی‌بینیم و نیز سقف بدهی‌های امریکا به مهلت خودش نزدیک‌تر می‌شود، ما همچنان در بازار طلا محتاط اما امیدوار پیش می‌رویم.» همچنین عامل دیگری هم برای کاهش ارزش دلار وجود دارد و آن این است که از نظر سرمایه‌گذاران، ناامنی‌های سیاسی و اختلافات جناحی که اکنون وجود دارد، احتمالاً مانعی برای اصلاحات مالیاتی و محرک‌های مالی ترامپ ایجاد کند.

در بازار طلای ایران نیز هر دو بال پرواز این کالا به صعود آن کمک کرده است. به طور معمول نرخ دلار و اونس طلا دو عامل تأثیرگذار در تعیین نرخ طلا و سکه در بازار داخلی ایران است که در روزهای گذشته هر دوی آنها با رشد همراه بوده و درنتیجه به تقویت قیمت‌ها در بازار طلا کمک کرده است.

روزگذشته هرگرم طلای ۱۸ عیار ۱۱۸ هزار و ۲۹۶ تومان قیمت خورد که نسبت به روزقبل ۷۱۶ تومان بیشتر بود. در بازار سکه هم هر قطعه سکه تمام بهار طرح قدیم در ابتدای روز تا حدود هزار تومان هم رشد کرد ولی در میانه روز به یک میلیون و ۲۲۱ هزار و ۵۵۰ تومان برگشت که تنها ۵۰ تومان رشد داشت. سکه تمام طرح قدیم اما بدون تغییر بر روی نرخ یک میلیون و ۱۸۵ هزار تومان باقی ماند. نیم سکه به عنوان سکه پرطرفدار بازار با ۲ هزار تومان رشد به ۶۳۵ هزار و ۵۰۰ تومان رسید ولی ربع سکه هیچ تغییری نداشت و به ۳۷۸ هزار و ۵۰۰ تومان ثابت ماند. سکه گرمی نیز با رشد هزار تومانی ۲۵۱ هزار تومان قیمت‌گذاری شد.در ابتدای ساعات کاری بازار طلا، قیمت‌های سکه آتی که نرخ آن را در ماه‌های بعد نشان می‌دهد با رشد قیمت ۵ هزار تومانی مواجه شد به طوری که سکه آتی اسفند ماه یک میلیون و ۳۹۰ هزار و ۵۰۰ تومان ارزش‌گذاری شد ولی در میانه روز بازار آتی سکه هم عقبگرد کرد و قیمت‌ها تا اسفند با ۵ هزار تومان افت همراه شد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *