حس بازار دوباره افزایشی شد / چرخش ۱۸۰ درجه‌ای فلز زرد

 

نظرسنجی‌های دوقلو

اونس طلا هفته گذشته با ۴/ ۰ درصد رشد به بهای ۱۳۲۵ دلار رسید و این درحالی بود که اونس پیش از معکوس شدن روند، به سوی مرز ۱۳۰۰ دلار حرکت می‌کرد. در نظرسنجی تازه کیتکو از کارشناسان، ۱۳ نفر شرکت کرده‌اند که از این میان ۸ نفر معادل ۶۲ درصد، افزایش و تنها ۲ نفر معادل ۱۵ درصد پاسخ‌دهندگان کاهش قیمت‌ها را در هفته جدید کاری که از امروز دوشنبه آغاز می‌شود، پیش‌بینی کرده‌اند. ۳ نفر معادل ۲۳ درصد نیز نظری خنثی داشته‌اند. در نظرسنجی از مخاطبان کیتکو نیز که بازتاب‌دهنده نظر سرمایه‌گذاران خرد است، ۱۰۹۱ نفر شرکت کرده‌اند که از این میان ۶۲۶ نفر معادل ۵۷ درصد، افزایش و ۳۱۱ نفر معادل ۲۹ درصد، کاهش قیمت‌ها را در کوتاه‌مدت پیش‌بینی کرده‌اند. ۱۵۴ نفر معادل ۱۴ درصد نیز نظری خنثی داشته‌اند.

 

تحلیل‌های افزایشی

تحلیلگران افزایشی عمدتا به این نکته اشاره دارند که پیش از انتشار گزارش اشتغال‌زایی در روز جمعه، درباره احتمال افزایش نرخ‌های بهره در آمریکا اغراق شده بود. صحبت‌های رئیس و معاون فدرال رزرو در نشست «جکسون هول» ۲۰۱۶ باعث شده بود که حس بازارهای جهانی این باشد که کمیته بازار آزاد فدرال رزرو به‌زودی دست به انقباض بیشتر پولی خواهد زد. اکنون نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که احتمال افزایش نرخ‌های بهره در نشست سپتامبر کمیته بازار آزاد فدرال رزرو به ۱۲ درصد افت کرده است. نظرسنجی‌های قبلی احتمال ۲۴ درصد را مطرح کرده بودند.فیل استرایبل، استراتژیست ارشد بازار در موسسه «آر جی او فیوچرز» می‌گوید:‌ «پس از انتشار گزارش اشتغال‌زایی، طلای آتی باید به رشد خود ادامه دهد. با توجه به داده‌های این گزارش، اکنون احتمال افزایش نرخ‌ها در نشست دسامبر بانک مرکزی آمریکا مطرح است.»آدریان دی، رئیس موسسه «آدریان دی است منجمنت» نیز موافق است که گزارش اشتغال‌زایی باعث محتاط‌تر شدن فدرال رزرو خواهد شد و مقام‌های بانکی آمریکا را در مورد افزایش نرخ‌های بهره مردد خواهد کرد.

 

نظرهای کاهشی و خنثی

با این همه، تمام تحلیلگران نیز تحت‌تاثیر داده‌های گزارش اشتغال‌زایی، افزایشی نشده‌اند. برخی حتی انتظار دارند که بهای فلز زرد در روزهای کاری پیش رو کاهش پیدا کند. رالف پرستون، مدیر موسسه «هریتیج وست فایننشال» می‌گوید: «قیمت ۱۳۶۲ دلار، مرز مقاومتی بسیار عمده‌ای است و این مرز ممکن است تا پایان سال حفظ شود.»

کن موریسون، دبیر خبرنامه «موریسون درباره بازارها» خنثی است و می‌گوید که انتظار نوسان طلا در بازه قیمتی ۱۳۱۰ تا ۱۳۴۰ دلار را دارد، بدون آنکه جهت‌گیری خاصی برای طلا قائل باشد.  به این ترتیب بازار در هفته جدید از یکسو تحت‌تاثیر اتفاقات دو هفته پیش و از سوی دیگر تحت‌تاثیر اتفاقات هفته گذشته خواهد بود. جمعه دو هفته پیش، رئیس فدرال‌رزرو گفت که احتمال افزایش نرخ‌های بهره تقویت شده است و معاون او حتی ماه سپتامبر را زمان مناسبی برای انقباض بیشتر پولی در آمریکا دانست.

این موضع‌گیری‌ها که در متن و حاشیه نشست «جکسون هول» انجام شد، فشار قابل‌توجهی بر فلز زرد وارد کرد، اما همه مقام‌های بانک مرکزی آمریکا اعلام کرده‌اند که تصمیم‌های آینده، مبتنی بر داده خواهند بود و از این رو گزارش جمعه هفته گذشته از بازار کار آمریکا می‌تواند افزایش نرخ‌های بهره در ایالات‌متحده را دوباره به تعویق بیندازد. روز جمعه، دولت آمریکا اعلام کرد که در ماه‌ اوت تنها ۱۵۱ هزار شغل در بزرگ‌ترین اقتصاد جهان ایجاد شده و نرخ بیکاری روی ۹/ ۴ درصد مانده است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *