رکورد تازه دلار در ایران؛ عمده مبادلات به نام اشخاصی معدود

هم‌زمان با ثبت رکوردی تازه برای قیمت دلار در بازار، رئیس کل بانک مرکزی در نامه‌ای به رئیس سازمان مالیاتی خبر داده است که عمده مبادلات دلار به نام اشخاص معدودی ثبت شده است.

ولی اله سیف، رئیس بانک مرکزی در این نامه مشخصات این افراد را به همراه میزان دلار خریداری شده از سوی آنها برای کامل تقوی‌نژاد، رئیس سازمان امور مالیاتی ارسال کرده است.

سیف در این نامه نوشته است: “در ارتباط با مبادلات ارزی در دوره زمانی مربوط به ابتدای سال جاری لغایت ۹۶/۱۰/۱۷، حجم بسیار زیادی از مبادلات دلار به نام اشخاص معدودی ثبت شده که به پیوست مشخصات هویتی به همراه میزان دلار خریداری شده توسط ایشان ارسال می‌شود.”

رئیس بانک مرکزی از سازمان امور مالیاتی خواسته بعد از رسیدگی به مبادلات افراد معرفی‌شده، اقدامات لازم را برای وصول مالیات از آنها انجام دهد. مشخصات این افراد در خبری که رسانه‌ها از نامه سیف منتشر کرده‌اند، نیامده است.

امروز قیمت دلار در صرافی‌های تهران به حدود ۴۸۵۰ تومان رسید و پوند انگلیس هم برای اولین بار تا مرز ۷۰۰۰ تومان پیش رفت.

قیمت دلار در ماه‌های اخیر با شیب تندی روبه افزایش بوده و تنها در شش ماه گذشته حدود ۳۰ درصد بیشتر شده است. کاهش سود سپرده‌گذاری بانک‌ها، اعتراضات دی ماه و تردیدها درباره آینده توافق هسته‌ای از جمله دلایل افزایش قیمت ارز عنوان شده است.

دکتر حسن روحانی سه هفته پیش در مصاحبه‌ای به مردم اطمینان داد که دولت به دنبال افزایش نرخ ارز به عنوان منبعی برای تأمین کسری بودجه خود نیست و گفت: “خیال مردم از بابت دلار راحت باشد.”

با وجود این وعده و توصیه‌های مقام‌های اقتصادی به مردم برای نخریدن دلار، قیمت‌ها همچنان رو به بالا رفتن است و مردم هنوز میل شدیدی به خرید ارز دارند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *