همه چیز درباره سال نوی چینی ها ، تصاویر و فیلم

جشن سال نو چینی در یک نگاه

جشن سال نو چینی از ۲۷ بهمن الی ۱۱ اسفند ۱۳۹۶ در شهر هنگ کنگ کشور هنگ کنگ برگزار می گردد.

جشن سال نو چینی یکی از مشهورترین تعطیلات سال نو جهان به شمار می آید. این جشن دو هفته ای، تماشایی ترین جشن چین محسوب می شود. خوشا به حال شما، اگر در طول برگزاری جشن سال نو چینی، یعنی بزرگترین و رنگین ترین جشنواره این کشور در شهر هنگ گنگ باشید! زمانیکه برای مناجات و نیایش برای شانس و اقبال خوب به زور وارد معابد شلوغ می شوید، یا به هنگام بازدید از بازارهای جشن که غذاهای متبرک و گل و شکوفه می فروشند، و عکاسی از فانوس های قرمز زینت بخش شهر، در ازدحام جمعیت تحت فشار هستید، محال است تحت تاثیر انرژی حاکم بر این جشن نشوید. این جشن باستانی، چهره شهر را تغییر می دهد که به طور منحصر به فردی مختص به هنگ کنگ است. بنابراین، شما جشن سال نو چینی را تجربه خواهید کرد که شبیه به هیچ جشن دیگری نیست؛ نمایش رژه شگفت انگیز قایق ها، نمایش های محلی و بین المللی، آتش بازی خیره کننده بر فراز بندرگاه، مسابقاتی که قلب را به تپش در می آورند، و سایر رویدادها. خصوصاً در روز نخست سال نو، صدای بلند ترقه ها و فشفشه ها، طبل ها، و سنج ها در سراسر شهر طنین می اندازند، در حالیکه آتش بازی ها و چوب های مشتعل بامبو، آسمان را نور افشان می کند- همه اینها برای آن است تا هیولای افسانه ای نیان در آب های خلیج نگه داشته شود. جشن سال نو چینی یک رویداد است و من رویداد‌ها را دوست دارم…


درباره جشن سال نو چینی بیشتر بدانید!

تاریخچه جشن سال نو چینی:

بر اساس قصه ها و افسانه ها، آغاز سال نو چینی با مبارزه علیه هیولای افسانه ای به نام “سال” (نیان)، آغاز می شود. “سال” شبیه یک گاو نر با سر شیر است که در دریا زندگی می کند. در شب سال نو، “سال” از دریا بیرون می آید تا به مردم، حیوانات، اموال و اثاثیه آسیب بزند. بعد، مردم می فهمند که “سال” از رنگ قرمز، آتش، و صداهای بلند می ترسد. بنابراین، مردم برای محافظت از خود، رسم قرار دادن Dui Lian (کاغذهای رنگی که اشعار خوش یمن روی آنها نوشته شده) در مقابل خانه هاشان و همینطور راه اندازی آتش بازی، و آویزان کردن فانوس در پایان سال را شکل دادند.

 
خرید رنگارنگ و معطر سال نو:

به مردم محلی بپیوندید زمانیکه برای خرید بهترین شکوفه ها به نشانه شانس و اقبال خوب در سال پیش رو به بازارهای گل سرازیر می شوند تا از مجموعه رنگ ها و عطرها لذت ببرید!


غذاهای متبرک در جشن سال نو چینی ٢٠١٨:

غذا، جزء اصلی تقریباً تمام جشنواره های چینی به شمار می آید. جشن سال نو چینی هم از این قاعده مستثنی نیست. در اینجا فهرستی از غذاها و علت طبخ این غذاها برای منوی سال نو چینی، ارائه می شود:

    خزه سیاه: در لهجه کانتونی به این غذا، “fat choi” می گویند که معنای آن چیزی شبیه به “خوشبختی” است.

    صدف خشک: در لهجه کانتونی به این غذا، ” ho si” می گویند که معنای آن چیزی شبیه به “تجارت خوب” است که در این شهر  کارآفرین به گوش بسیاری خوش آهنگ است.

    کیک برنج بخارپز: به زبان چینی “کیک برنجی” از نظر آوایی بسیار نزدیک به “سال بهتر” است به این معنا که خوردن کیک برنجی بخارپز هر سال، نماد ترقی فرد است.

    پاچه خوک ملایم پخته شده: این غذا نشانگر بدست آوردن درآمد بالا و غیرمنتظره است که مورد نظر کسانی است که اهل کسب و کار هستند و کسانی که برای شرکت در روز مسابقه سال نو چینی لحظه شماری می کنند.

    کوفته چینی Tongyuen: این غذا شامل کوفته های ریز برنجی است. در زبان چینی، تلفظ نام این غذا شبیه به “تجدید دیدار” است که خصوصاً برای شهری مهم است که خانواده در آن از اهمیت بالایی برخوردار است و بیشتر جمعیت آن را مهاجرانی از سراسر چین تشکیل می دهد و مهاجرانی را به سراسر جهان فرستاده است.

١٥ روز جشن سال نو چینی:

حتماً درباره ١٢ روز جشن کریسمس شنیده اید، اما درباره ١٥ روز جشن سال نوی چینی چطور؟ در اینجا راهنمایی از آنچه مردم شهر هنگ کنگ در طول این جشن انجام می دهند، ارائه می شود.


شب سال نو چینی: خانه از خانه تکانی شدید بهاری جان سالم بدر برده و پرچم های قرمزی که اشعار خوش یمن روی آنها نوشته شده در مقابل درهای ورودی خانه ها نصب شده است. اینک، زمان خوردن یک وعده غذای تجدید دیدار خانواده، قدم زدن در بازارهای گل، و بخور دادن نور در معبد وونگ تای سین در ساعات اولیه سال نو است.

 
روزهای مهم سال نو چینی:

روز ١: در این روز مردم برای بازدید از برخی اقوام خود و رفتن به معبد برای بخور دادن نور و ادای احترام به گذشتگان خود راهی می شوند. همه کارهای شب سال نو انجام می شود تا به موقع به مراسم راهپیمایی بین المللی شب سال نو چینی برسند.

روز ٢: دختران ازدواج کرده، امروز برای صرف یک وعده غذا به خانه والدین خود می روند. سپس آسمان شب با آتش بازی باور نکردنی که بر فراز بندرگاه ویکتوریا به نمایش گذاشته می شود، نورانی می شود.

روز ٣: روز سوم سال نو، که ‘chec hao’ نامیده می شود، متاسفانه زمان احتمالی درگیری مشاجرات در نظر گرفته می شود. بنابراین، توصیه می شود در این روز از مشاجرات پرهیز کنید و برای طلب کمک الهی برای حفظ آرامش به معبد چی کونگ بروید. هزاران نفر از مردم محلی در این روز برای مسابقه اسب سواری از خانه ها بیرون می آیند.

روز ٤: شهر هنگ کنگ پس از سه روز استراحت، سرانجام کسب و کار را آغاز می کند. بدین معنا که همه می توانند دوباره برای خرید به مغازه ها و فروشگاه ها بروند!

روز ٧: معروف به ‘yen yat’؛ یعنی روز هفتم سال نو چینی روز تولد انسان معمولی است. به خودتان و هر کسی که می بینید، بگویید: “تولدت مبارک!”

روز ١٥: آخرین روز مراسم جشن سال نو چینی به جشنواره فانوس بهاری معروف است. مردم شهر هنگ کنگ در این روز از نمایش های فانوس، نمایش های سنتی و حتی مسابقات ساخت فانوس لذت می برند.

خواندن سرودهای کریسمس در برخی از خانواده‌های مسیحی رایج است. حال و هوای کریسمس بیشتر در شهرهای بزرگی مثل پکن، شانگهای و هنگ‌کنگ دیده می‌شود. بعضی از خانواده‌ها شب جشن کریسمس مهمانی می‌گیرند یا شام کریسمس را در رستوران‌ها همراه با دوستان و نزدیکان خود صرف می‌کنند.

مراسم آتش‌بازی و جشن‌های عمومی در شهرهای بزرگ برپا می‌شود. جشن کریسمس در چین بیشتر شبیه به روز ولنتاین برگزار می‌شود. افراد از این فرصت برای بیرون رفتن، شام خوردن در رستوران‌ها و خرید استفاده می‌کنند. در واقع روز جشن کریسمس یکی از بهترین روزهای سال برای خرید در چین است. پیست‌های اسکی روی یخ و پارک‌های تفریحی در این روز بسیار شلوغ هستند.

در هنگ‌کنگ در این ایام علاوه بر جشن کریسمس فستیوالی به نام Ta Chiu برگزار می‌شود. این فستیوال زمستانی هر سال در ۲۷ دسامبر برگزار می‌شود.

چینی‌های بودایی، در روز آغاز سال نو، از خوردن گوشت پرهیز می‌کنند. بودایی‌ها اعتقاد دارند که روشن کردن آتش و استفاده از کارد در روز اول سال نو، خوش‌یمن نیست؛ بنابراین معمولا غذای این روز، از قبل تهیه می‌شود. در این روز، چینی‌ها به دیدار بزرگترهای خانواده می‌روند. رقص شیر یکی از قدیمی‌ترین آیین‌های چینی است که در این روز انجام می‌شود.

رقص شیر، از رقص‌های سنتی در فرهنگ چینی است که ریشه در هند و چین دارد. این رقص در نواحی جنوبی، معمولا نمادی از رفع بدیمنی و از بین بردن ارواح خبیثه و در عین حال دعوت از ارواح موفقیت و توانگری است. عروسک‌ها و آهنگ‌های ویژه‌ای برای اجرای این رقص به کار گرفته می‌شود.

جشن فانوس، جشن سنتی چین است که در روز پانزدهم نخستین ماه سال قمری در تقویم چینی جشن گرفته می‌شود؛ این جشن نمایانگر پایان سال نوی چینی است و آماده‌سازی برای آن از روز دهم سال نو شروع می‌شود. در این روز چینی‌ها ردیف‌هایی از شمع را در جلوی خانه‌هایشان روشن می‌کنند و هنگام شب، فانوس در دست، مسیری را طی می‌کنند. در گذشته، فانوس‌ها ساده بودند و تنها امپراتوران و اشراف، فانوس‌های آراسته و بزرگ داشتند ولی در سال‌های اخیر، فانوس‌ها با طرح‌های جدید و متنوع تزیین می‌شوند؛ مثلا فانوس‌هایی به شکل جانوران اخیرا مرسوم شده است. ریشه‌ی این جشن به امپراتوری هان و بیش از ۲۰۰۰ سال پیش برمی‌گردد.

چینی ها عشق اژدها هستند و در سراسر تایلند که چینی ها نیز حضور دارند در هیاهوی ترکیدن ترقه ها و در هیاهوی آتش بازی های باشکوه، رقص های بسیار دیدنی و زیبای اژدهاها نیز اجرا می شوند و سال نو چینی در حضور و با حضور اغلب چینی های حاضر در تایلند که برای گذراندن تعطیلات سال نو به تایلند سفر کرده اند نیز جشن گرفته می شود.

در بازه ی زمانی بین ۲۱ ژانویه تا ۲۰ فوریه هر روز که ماه نو دیده شد جشن سال نو چینی است. در این روز خوردن گوشت معمولا برای چینی ها و بودایی ها زیاد پسندیده نیست و از این رو در این روز چینی ها از خوردن گوشت پرهیز می کنند. در این روز روشن کردن آتش نیز جایز نیست و از این رو غذایی که در این روز می خورند را روز قبل می پزند و نگه می دارند.

رقص شیر و رقص اژدها از معمول ترین رسوم این روز می باشد و در این روز هنرمندان با پوشیدن عروسک هایی که ترکیبی از شیر و اژدها هستند رقص های واقعا دیدنی و با شکوه اجرا می کنند و در واکینگ استریت پاتایا نیز استیج زده و مراسم باشکوه اجرا می کنند و رقص های سنتی چینی با عروسک نیز به زیبایی هر چه تمام در این مکان اجرا می شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *