وضعیت ایران در شاخص ادراک فساد بهبود یافت

موسسه بین المللی شفافیت در جدیدترین گزارش خود از شاخص ادراک فساد، ایران را در بین ۱۸۰ کشور جهان در رتبه ۱۳۰ قرار داد. نمره ایران در این شاخص از ۲۵ در سال ۲۰۱۳ به ۳۰ در سال ۲۰۱۷ ارتقا یافته است.

این گزارش حاکی است، ۱۹ کشور از ۲۱ کشور عرب منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا در این شاخص نمره پایین تر از ۵۰ را کسب کرده اند که به معنای سطح بالای فساد در بخش دولتی در این کشورها است.

موسسه بین المللی شفافیت در گزارش خود تصریح کرده که امسال، اکثر کشورها هیچ پیشرفتی در پایان دادن به فساد نداشته یا پیشرفتی جزئی را حاصل کرده اند.

در این شاخص ۱۸۰ کشوری، سطح فساد بخش دولتی از منظر کارشناسان و تجار مورد بررسی قرار گرفته و برای هر کشور نمره ای بین ۰ تا ۱۰۰ در نظر گرفته شده است. بیش از دو سوم از کشورها امسال نمره زیر ۵۰ دریافت کرده اند و نمره متوسط سطح فساد در بین کل کشورهای این فهرست ۴۳ بوده است.

امسال کشورهای نیوزیلند و دانمارک با کسب نمره های ۸۹ و ۸۸ به ترتیب جزء پاک ترین کشورها از نظر فساد بوده اند. کشورهای سوریه، سودان جنوبی و سومالی نیز با کسب نمرات ۱۴، ۱۲ و ۹ جزء فاسد ترین کشورهای جهان هستند.

ایران امسال نسبت به سال گذشته با یک نمره بهبود در شاخص ادراک فساد مواجه شده است. نمره ایران در این شاخص در سال قبل ۲۹ اعلام شده بود که در گزارش جدید این رقم به ۳۰ رسیده است.

رتبه ایران نیز در رده بندی جهانی یک پله صعود داشته است. ایران در شاخص ادراک فساد در سال قبل رتبه ۱۳۱ جهان را بدست آورده بود اما در گزارش امسال به رتبه ۱۳۰ ارتقا پیدا کرده است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *