گرانفروشی آن هم با دلار ۳۸۰۰ تومانی/ ناظران کجایند!؟

با وجود پرداخت بیش از ۶۲۲ میلیون یورو ارز دولتی با یارانه‌ (دلار ۳۸۰۰ تومانی) برای واردات خوراک دام و طیور، قیمت گوشت مرغ افزایش داشته که مرغداران دلیل آن را بالا بودن قیمت خوراک مرغ اعلام کرده و می گویند” واردکنندگان خورک مرغ را ۷۰ تا ۱۰۰ درصد گران‌تر از آنچه باید می‌فروشند و خبری از ناظران نیست”!

خوراک دام و طیور همواره هم جزو کالاهای اساسی و استراتژیک مدنظر دولت برای تامین نهاده‌های تولید مرغداران و دامداران بوده است و همیشه از پایین‌ترین نرخ ارز برای واردات آنها استفاده شده است. اخیرا که بانک مرکزی فهرستی از دریافت‌کنندگان ارز با نرخ دولتی منتشر کرد مشخص شد ۶۲۲ میلیون و ۱۱۵ هزار و ۲۳ یورو به نرخ دولتی به بیش از ۱۱۰ شرکت واردکننده پرداخت شده تا خوراک دام و طیور وارد کنند و قیمت تمام شده گوشت و مرغ بالا نرود اما این طور نشد. مرغداران همچنان نسبت به بالا بودن قیمت خوراک طیور و پایین نیامدن قیمت آن اعتراض دارند و می‌گویند دولت باید پیگیرتر و فعال‌تر در این بازار عمل کند.

محمد یوسفی – رییس انجمن صنفی مرغداران مرغ گوشتی – در گفت‌وگو با ایسنا، در این باره اظهار کرد: همه آنچه در بازار نهاده‌های تولید مورد نیاز مرغداران عرضه می‌شود پیش از تعیین نرخ ۳۸۰۰ تومانی، ثبت سفارش شده و در واقع نرخ آنها پایین‌تر از این قیمت بوده است و اگر از این به بعد نیز واردکنندگان بخواهند نسبت به واردات این کالای اساسی اقدام کنند، می‌توانند از پایین‌ترین نرخ یعنی ارز ۳۸۰۰ تومانی استفاده کنند، اما مشخص نیست چرا قیمت خوراک دام و طیور کاهش پیدا نمی‌کند!؟

وی با اشاره به این‌که دستگاه‌های نظارتی موظف به پیگیری، بررسی و نظارت بر بازار همه محصولات به ویژه کالاهای اساسی مانند خوراک دام و طیور هستند، گفت: با وجود افزایش نسبی قیمت گوشت مرغ در اوایل هفته گذشته، قیمت این محصول پروتئینی طی روزهای گذشته با کاهش نسبی مواجه بود و امروز در میدان بهمن به کیلویی ۷۰۰۰ تومان و در سطح شهر به کیلویی ۷۳۰۰ تومان تا ۷۴۰۰ تومان رسید و این در حالی است که قیمت نهاده‌های تولید و خوراک دام و طیور حدود ۷۰ درصد نسبت به روز گذشته افزایش قیمت داشته‌اند.

رییس انجمن صنفی مرغداران مرغ گوشتی ادامه داد: قیمت هر کیلوگرم ذرت (تحویل در بنادر) ۷۵۰ تومان و هر کیلوگرم کنجاله نیز کیلویی ۱۳۵۰ تومان بود. این در حالی است که به ترتیب به کیلویی ۱۲۵۰ و ۲۶۰۰ تومان رسیده‌اند.

وزارت صنعت، معدن و تجارت بیشتر حامی واردکنندگان است تا تولیدکنندگان

یوسفی تصریح کرد: نهاده‌هایی که هم‌اکنون در بازار توزیع می‌شود قبلا ثبت سفارش‌های آن انجام شده و با نرخ ارزی کمتر از ۳۸۰۰ تومان وارد کشور شدند و هم‌اکنون نیز اگر واردکنندگان بخواهند به آنها ارز ۳۸۰۰ تومانی داده می‌شود، اما مشخص نیست چرا قیمت این کالای اساسی با وجود کاهش نرخ جهانی‌شان، ارزان نشده و دائما در حال افزایش قیمت است.

رییس انجمن صنفی مرغداران مرغ گوشتی اظهار کرد: وزارت جهاد کشاورزی، شورای اقتصاد، ستاد تنظیم بازار، سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولید کنندگان و دیگر دستگاه‌های نظارتی متولی بازار باید پیگیر این مساله باشند و هرچه سریع‌تر با متخلفان برخورد کنند. اما پرونده واردکنندگان هنوز در حال بررسی است و به نظر می‌رسد وزارت صنعت، معدن و تجارت بیشتر حامی وارد کنندگان است تا تولیدکنندگان.

وی گفت: وزارت جهاد کشاورزی یک عضو از ستاد تنظیم بازار است و تنها یک رای دارد، اما آنچه مشخص است این‌که مرغداران همه در حال ورشکست شدن هستند و بدهی آنها در بانک‌ها معوق شده و وثیقه‌های آنها در حال ضبط و حراج شدن است./ ایسنا

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *